Szwecja otrzymała od USA gwarancje bezpieczeństwa, jeśli złoży wniosek o przyjęcie do NATO. "Czuję się pewniej"

Szwecja otrzymała zapewnienie od USA, że otrzyma wsparcie w okresie rozpatrywania wniosku o przystąpienie do NATO przez państwa członkowskie sojuszu. Szwecja i Finlandia od początku wojny w Ukrainie zaczęły rozważać wstąpienie do NATO.

W środę minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde spotkała się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Podczas rozmowy ze strony amerykańskiej padło zapewnienie, że podczas okresu rozpatrywania wniosku o wstąpienie do NATO Szwecja otrzyma gwarancję bezpieczeństwa.

- Oczywiście nie będę wdawała się w żadne szczegóły, ale czuję się pewniej, że mamy amerykańskie zapewnienie - powiedziała Linde w szwedzkiej telewizji. - Jednak nie są to konkretne gwarancje bezpieczeństwa. Te możemy uzyskać tylko będąc pełnoprawnym członkiem NATO - dodała.

Aktualne informacje o sytuacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Szefowa szwedzkiego MSZ nie chciała zdradzić, jakie zapewnienia otrzymała od Blinkena.

- Oznaczają, że Rosja może mieć pewność, że jeśli podejmie jakiekolwiek negatywne działania przeciwko Szwecji, czym już groziła, nie będzie to coś, co Stany Zjednoczone pozostawią bez odpowiedzi - powiedziała.

Szwecja w NATO? Rosja rozpoczęła kampanię propagandową

Peter Hultqvist, szwedzki minister obrony mówił w zeszłym miesiącu, że wniosek o wstąpienie w struktury NATO może wywołać reakcję ze strony Moskwy, w tym ataki cybernetyczne i hybrydowe. Przewidywania te potwierdziły się w ostatnich dniach.

W zeszłym tygodniu rosyjski samolot zwiadowczy AN-30 naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Minister obrony Szwecji ocenił, że "naruszenie szwedzkiej przestrzeni powietrznej jest całkowicie niedopuszczalne". Maszyna leciała na wschód od Bornholmu, duńskiej wyspy na Bałtyku, następnie skierowała się na terytorium Szwecji.

Zobacz wideo Płk Lewandowski: Armie NATO dostarczają Ukrainie swój sprzęt ponadprogramowy

W środę pojawiły się informację, że Rosjanie rozpoczęli również kampanię propagandową przeciwko Szwecji. Na ulicach Moskwy pojawiły się plakaty sugerujące, że Szwecja jest pronazistowska. Portal expressen.se poinformował, że plakaty zostały powieszone np. przed ambasadą Szwecji w Moskwie. Grafiki przedstawiają zdjęcia znanych szwedów m.in. pisarki Astrid Lindgren, założyciela Ikei Ingvara Kamprada czy króla Gustawa V. Na plakatach widnieje hasło: "My jesteśmy przeciwko nazizmowi, ale oni nie".

Moskwa ostrzegała także w przeszłości, że może rozmieścić broń jądrową i pociski hipersoniczne w Kaliningradzie, jeśli Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO. "Nie będzie już można mówić o jakimkolwiek nienuklearnym statusie Bałtyku. Równowaga musi zostać przywrócona. Do tej pory Rosja nie podjęła takich działań i nie zamierzała ich podjąć" - pisał szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew w mediach społecznościowych.

Po ataku na Ukrainę Szwecja i Finlandia rozważają wstąpienie do NATO

Szwecja i Finlandia zaczęły rozważać dołączenie do NATO po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wcześniej kraje te utrzymywały neutralność, traktując ją jako najlepszą gwarancję bezpieczeństwa. Wojna w Ukrainie zweryfikowała ten pogląd.

Według informacji medialnych zarówno Szwecja, jak i Finlandia mają złożyć wniosek o członkostwo w połowie maja. W tej chwili szwedzki parlament pracuje nad raportem na temat polityki bezpieczeństwa, który ma być gotowy do połowy maja.

Więcej o: