Na co choruje Putin? Lekarz: Raczej nie Parkinson. Jakiś rodzaj nowotworu

O zdrowiu Władimira Putina coraz częściej piszą zagraniczne media - m.in. w kontekście jego domniemanej, zbliżającej się operacji. Również na opublikowanym niedawno przez Kreml nagraniu rosyjski przywódca jest w widocznie złym stanie zdrowia. - Obecne u niego objawy i zmiany zachowania przypisałbym efektom polekowym lub też wtórnym zaburzeniom na tle jakiejś choroby zasadniczej, która jest skrzętnie ukrywana - ocenił prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Na opublikowanym przez Kreml pod koniec kwietnia wideo widać prezydenta Rosji w widocznie złym stanie zdrowia. Na 12-minutowym nagraniu wideo ze spotkania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu widać, jak Putin kurczowo trzyma się stołu. Stukał też nogą, a jego twarz była wyraźnie opuchnięta. 

Nagranie skłoniło niektórych komentatorów, w tym byłą posłankę brytyjskiej Partii Konserwatywnej Louise Mensch, do stwierdzenia, że rosyjski prezydent cierpi na chorobę Parkinsona.

Teraz temat powrócił, bo "New York Post" donosi, że Putin ma niedługo przejść operację związaną z rozwijająca się u niego chorobą nowotworową. Na czas operacji oraz rekonwalescencji prezydenta Rosji, jego obowiązki ma przejąć Nikołaj Patruszew. Miał on odbyć dwugodzinną rozmowę z Putinem, po której Putin miał stwierdzić, że sekretarz Rady Bezpieczeństwa jest jego jedynym powiernikiem. Choć zgodnie z rosyjską konstytucją w przypadku niedyspozycji prezydenta jego obowiązki ma przejąć szef Dumy Państwowej, tym przypadku zastępcą Putina miałby zostać właśnie Nikołaj Patruszew.  

Na co choruje Putin? Stan zdrowia rosyjskiego przywódcy oceniał w rozmowie z TVN24 prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lekarz zaznacza, że pomimo pewnych sugestii "trudno było dostrzec u Putina typowe objawy dla choroby Parkinsona, jak spowolnienie ruchowe, drżenie, zaburzenia chodu czy charakterystyczna sylwetka, więc jest bardzo mało prawdopodobne, aby miał taką przypadłość". 

- Obecne u niego objawy i zmiany zachowania ja osobiście przypisałbym efektom polekowym lub też wtórnym zaburzeniom na tle jakiejś choroby zasadniczej, która jest skrzętnie ukrywana - mówi prof. Rejdak.

Co dzieje się ze zdrowiem Putina? "Możliwe, że cierpi na jakiś rodzaj nowotworu"

Jak podkreśla ekspert, możliwe, że Putin "cierpi na jakiś rodzaj nowotworu". Specjalista dodaje, że leki sterydowe wywołują często charakterystyczny objaw tzw. pełnej twarzy. 

Jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są, w ocenie eksperta, zaburzenia psychiczne, a przyjmowane leki, mają im zapobiegać. - A dziwne objawy mogą być skutkiem zażywania tych leków - mówi prof. Rejdak.

Milcząca Rosja podsyca spekulacje

Od lat pojawiają się spekulacje na temat stanu zdrowia najpotężniejszych polityków świata. Media szeroko informowały o pozytywnym wyniku testu COVID u byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2020 r., o drgawkach byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w 2019 r. oraz o operacji jelit papieża Franciszka latem ubiegłego roku.

Zniszczenia w MariupoluRosjanie szykują "paradę" w Mariupolu. Ukraiński wywiad zna szczegóły

Przez lata Kreml nie ujawniał stanu zdrowia Putina, co skłoniło dziennikarzy i politologów do analizowania każdego ruchu prezydenta pod kątem oznak słabości lub choroby. Pogłoski o tym, że Putin cierpi na raka tarczycy, poważne problemy z kręgosłupem, a nawet psychozę, stały się częścią regularnego dyskursu o prezydencie Rosji.

Sytuacja uległa zaostrzeniu w czasie pandemii COVID-19, kiedy Putin całkowicie się odizolował, odmawiał zbliżania się do głów innych państw na międzynarodowych szczytach i konferencjach, a od tych, z którymi się spotykał, domagał się izolacji i testowania się przed spotkaniem z nim.

Władimir Putin - zdjęcie ilustracyjneWładimir Putin i choroba Parkinsona. Co mówią lekarze?

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, za którą odpowiedzialny jest Putin, media i analitycy spekulowali, że prezydent mógł popaść w stan psychozy narcystycznej, ponieważ był odizolowany, a większość informacji pochodziła od kilku osób, które mogły nie mówić całej prawdy.

Dziennikarze zdawali się podchwytywać ten pomysł, aby wyjaśnić inwazję Rosji na Ukrainę.

Czy Putin jest już prawie na łożu śmierci i wykorzystuje tę wojnę, aby zapisać się na kartach historii, czy też rzeczywiście kieruje nim jakaś psychoza – bez informacji z Kremla to tylko spekulacje.

Więcej o: