Rosja. "Dzień Sądu Ostatecznego" widziany na niebie. To samolot na wypadek konfliktu nuklearnego

Nad przedmieściami Moskwy widziany był rosyjski samolot, który nazywany jest "Dniem Sądu Ostatecznego". Maszyna ta ma być użyta na wypadek konfliktu nuklearnego i przetransportować władze Rosji w bezpieczne miejsce.

Jak ustalił brytyjski dziennik "Daily Mail", samolot "dnia Sądu Ostatecznego" widziany był w ostatnim czasie, podczas niskiego przelotu nad przedmieściami Moskwy. Dziennikarze dodają, że być może jest to zapowiedź tego, że jednostka weźmie udział w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa, która odbędzie się 9 maja na Placu Czerwonym. 

Zobacz wideo Co będzie się działo na froncie w Donbasie?

Rosja. Przelot samolotu "dnia Sądu Ostatecznego" w okolicach Moskwy

Samolot został zarejestrowany przez kamerę. Nagranie z przelotu zostało następnie udostępnione na Twitterze. "Samolot 'zagłady' ma zapewniać łączność oraz dowodzenie i kontrolę wojsk w przypadku zniszczenia łączności naziemnej" - pisze portal Press24x7.

Z nieoficjalnych informacji rosyjskich mediów wynika, że samolot pojawi się po raz pierwszy na paradzie 9 maja od 2010 roku.

Przeczytaj więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir Putin w Dzień Zwycięstwa, 2019 rokRosja. Nieoficjalnie: Są plany Putina na 9 maja. Wśród nich pochód jeńców

Samolot "zagłady" - czym jest jednostka "dnia Sądu Ostatecznego"?

Wspomniana jednostka to Ił-80, opracowany na podstawie samolotu pasażerskiego Ił-86. Samolot "zagłady" ma być wykorzystany na wypadek konfliktu nuklearnego i być bezpiecznym miejscem dla władz Rosji. To właśnie z pokładu tego samolotu mają dowodzić szefowie sił zbrojnych oraz Władimir Putin. 

Samolot, w porównaniu do wersji pasażerskiej, na której był wzorowany, ma widoczny "garb" w przedniej części kadłuba. To właśnie w nim mają znajdować się elementy elektroniczne, które umożliwiają zachowanie łączności. Poza tym o wyposażeniu jednostki nie wiadomo zbyt wiele.

Władimir Putin - mural łotewskiego artysty Krissa Salmanisa przed ambasadą Rosji w RumuniiOłeksij Daniłow: Rosja zaatakuje dwa kolejne kraje

Widoczne jest jednak, że Ił-80 prawie w ogóle nie ma okien. Kabina pilotów ma być na dodatek oddzielona od pasażerów specjalną przegrodą - ma to prawdopodobnie zmniejszyć efekt impulsu elektromagnetycznego, który pojawia się w wyniku eksplozji ładunku jądrowego. Samolot posiada też antenę linową systemu łączności dla bardzo niskich częstotliwości, które są wykorzystywane m.in. w komunikacji łodzi podwodnych.

Ukraińskie i zachodnie agencje wywiadowcze prognozują, że podczas tegorocznej parady Władimir Putin formalnie wypowie wojnę Ukrainie, co doprowadzi do powszechnej mobilizacji wojskowej, ale też umożliwi dołączenie się innych państw do sporu - np. Białorusi. 

Więcej o: