"Wojna nie skończy się na terytorium jednego kraju". Michel: Rozważamy dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii

Mołdawia mierzy się z coraz większym zagrożeniem ze strony Rosji. Światowe media informowały, że decyzja w sprawie ataku na ten kraj miałaby już zapaść na Kremlu. Wobec tych niepokojących sygnałów z Moskwy szef Rady Europejskiej poinformował, że Unia Europejska rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii. Wcześniej Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w rozmowie z islandzką telewizją stwierdził, że "wojna w Ukrainie nie skończy się tylko na terytorium jednego kraju"
Zobacz wideo Nowy dowódca sił rosyjskich w Ukrainie. Gen Gocuł: Dla tego człowieka komenda "nie brać jeńców" jest komendą operacyjną

W środę Charles Michel odwiedził Mołdawię. Podczas wspólnej konferencji prasowej z mołdawską prezydentką Maią Sandu powiedział, że wspólnota zastanawia się, jak może zapewnić większą pomoc militarną dla Kiszyniowa, w tym wsparcie w rozbudowie armii. Przewodniczący Rady Europejskiej wyjaśnił, że będzie to dodatkowe wsparcie w dziedzinach logistyki i cyberobrony, na które UE już się zgodziła.

- Pomożemy Mołdawii wzmocnić jej obronność. [...] W ubiegłym roku ogłosiliśmy wsparcie w wysokości 7 milionów euro na potrzeby wojska. W tym roku planujemy znacznie zwiększyć nasze wsparcie Mołdawii poprzez doposażenie sił zbrojnych w dodatkowy sprzęt wojskowy - podkreślił Michel. Jak dodał, zapewnione zostanie również wsparcie w przeciwdziałaniu dezinformacji i cyberatakom.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin - mural łotewskiego artysty Krissa Salmanisa przed ambasadą Rosji w RumuniiOłeksij Daniłow: Rosja zaatakuje dwa kolejne kraje

"Szykujcie się, bracia Mołdawianie i Kazachowie"

W rosyjskiej propagandzie coraz częściej pojawia się temat "udzielenia wsparcia rosyjskojęzycznej ludności" seperatystycznego Naddniestrza. Zdaniem części mediów do ataku mogłoby dojść w okolicy 9 maja.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w rozmowie z islandzką telewizją stwierdził, że "wojna w Ukrainie nie skończy się tylko na terytorium jednego kraju". - Na rosyjski atak powinny przygotować się także Kazachstan i Mołdawia. Dlaczego? O ile się nie mylę Siergiej Ławrow (minister spraw zagranicznych Rosji - red.) powiedział w ostatnich dniach, że Kazachowie to bracia, więc oni też powinni szykować się na okupację. Mołdawianie to też bracia. Szykujcie się, bracia Mołdawianie i Kazachowie - powiedział.

Światowe media, powołując się na źródła w ukraińskiej armii, informowały, że decyzja w sprawie ataku na Mołdawię miała już zapaść na Kremlu.

Po drugiej stronie rzeki Dniestr leży separatystyczny region NaddniestrzaEmocje w Mołdawii. Niepokojące sygnały z Moskwy. "Martwię się o dzieci"

Więcej o: