Stanisław Szuszkiewicz miał 87 lat. W ubiegłym tygodniu przebywał na oddziale intensywnej terapii z powodu powikłań po zakażeniu koronawirusem.
Stanisław Szuszkiewicz był białoruskim fizykiem, synem represjonowanego białoruskiego pisarza. Był delegatem Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR (od 1989 r.) oraz deputowanym ludowym BSRR (od 1990 r.), pełnił również funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego Rady Najwyższej.
Po puczu z sierpnia 1991 roku stanął na czele białoruskiego parlamentu. Stanisław Szuszkiewicz był jednym z sygnatariuszy porozumień białowieskich, na mocy których w grudniu 1991 roku został rozwiązany Związek Radziecki. Na początku 1994 roku został usunięty ze stanowiska przewodniczącego Rady Najwyższej. W tym samym roku wystartował w wyborach prezydenckich, ale nie przeszedł do drugiej tury. W 1995 został ponownie wybrany do Rady Najwyższej Białorusi, był członkiem frakcji "Akcja Obywatelska".
Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Stanisław Szuszkiewicz jesienią 1996 roku podpisał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie impeachmentu Aleksandra Łukaszenki. Odmówił wstąpienia do Izby Reprezentantów i nadal brał udział w pracach Rady Najwyższej, której uprawnienia wygasły w 2001 roku. Przez długi czas stał na czele Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady (od 2018 był jej honorowym przewodniczącym). Krytykował politykę dyktatora Aleksandra Łukaszenki.