Korea Północna. Wystrzelono "niezidentyfikowany obiekt". Może to być potężny pocisk balistyczny

Południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk" w kierunku wschodnim. Japońska straż przybrzeżna przekazała, że "może to być pocisk balistyczny". Testowanie potężnego pocisku międzykontynentalnego to kolejna w tym roku prowokacja Korei Północnej, państwa uzbrojonego w broń jądrową.

Wystrzelony obiekt znalazł się w Morzu Japońskim, pomiędzy Półwyspem Koreańskim a Japonią. Obiekt został wystrzelony w środę 3 maja. Japońskie ministerstwo obrony poinformowało, że wystrzelony pocisk, który prawdopodobnie był rakietą balistyczną, pokonał 500 km i osiągnął wysokość ok. 800 km. O wystrzeleniu pocisku poinformowała agencja  AFP.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

Korea Północna wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk"

Pocisk został wystrzelony w rejonie Sunan w Pjongjangu. Wiceminister obrony Tokio Makoto Oniki określił zasięg pocisku na 500 km (311 mil), a jego maksymalną wysokość na 800 km (497 mil). Powiedział też, że ministerstwo wciąż analizuje dane, aby ustalić, jaki to rodzaj pocisku - informuje Agencja Reutera.

Częste próby północnokoreańskiego uzbrojenia są związane z rozwojem programów rakietowych. Korei Północnej zależy także na wywarciu presji na USA, w związku z negocjacjami między Waszyngtonem a Pjongjangiem dotyczącymi denuklearyzacji Korei Płn.

- Niedawne działania Korei Północnej, w tym częste wystrzeliwanie rakiet, nie mogą być tolerowane, ponieważ stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu i społeczności międzynarodowej  - powiedział premier Japonii Fumio Kishida, cytowany przez Agencję Reutera.

Kim Dzong Un Kim Dzong Un mówi o gotowości do "unicestwienie wroga". Kolejna próba nuklearna

Korea Północna. Kim Dzong Un mówi o broni jądrowej

Kilka dni temu Kim Dzong Un informował, że w razie zagrożenia Korea Północna może użyć broni jądrowej, a także zapowiedział, że jego kraj rozwija arsenał nuklearny.

W poniedziałek 25 kwietnia, podczas parady, reżim Pjongjangu zaprezentował swój arsenał. Pojawiły się tam międzykontynentalne pociski balistyczne Hwasong-17, które potencjalnie mogą trafić w cele w USA, a także szereg pocisków krótszego zasięgu na paliwo stałe, które są realnym zagrożeniem dla Korei Południowej oraz Japonii.

Korea Północna. Parada i testy wojskowe

Parada odbyła się z okazji 90. rocznicy powstania armii Korei Północnej. W tym samym czasie Kim Dzong Un przeprowadził testy wojskowe, które mają przekonać Stany Zjednoczone, że Korea Północna jest potęgą nuklearną. W tym roku przeprowadzono już 13 testów broni oraz pierwszy test międzykontynentalnego pocisku balistycznego - ostatnia taka próba odbyła się w 2017 roku.

Pojawiają się także informacje, że Korea Płn. chce przeprowadzić testy broni jądrowej, Byłaby to siódma od 2017 roku próba. Korea Północna dąży do zniesienia sankcji nałożonych na nią przez USA i Seul w związku z testami pocisków hipersonicznych oraz uznania jej za nuklearne mocarstwo.

Ostatnie rozmowy między Pjongjangiem a USA odbyły się w 2019 roku. Nie doszło wtedy do porozumienia dotyczącego złagodzenia sankcji nałożonych na Koreę Północną w zakresie rozbrojenia.

Kim Dzong Un, uroczystość z okazji 90. rocznicy powstania koreańskiej armii ludowej. Korea Północna. Kim Dzong Un zapowiada rozbudowę arsenału nuklearnego

Więcej o: