Węgry miały wiedzieć o planach Rosji. "Putin ostrzegł, że nastąpi atak na Ukrainę"

Ołeksij Daniłow stwierdził, że Węgry zostały ostrzeżone przez Rosję, że nastąpi atak na Ukrainę. Z informacji ukraińskiego polityka wynika, że kraj rządzony przez Viktora Orbana miał nawet mieć nadzieję na przejęcie części terytorium.

- Węgry zostały ostrzeżone przez Rosję o inwazji na Ukrainę - powiedział w poniedziałek 2 maja sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Polityk udzielił wywiadu "Prawdzie europejskiej", a jego wypowiedzi cytowane są przez agencję Interfax-Ukraina. 

Zobacz wideo Gowin: Orban nie jest sojusznikiem Polski ani żadnego demokratycznego państwa

Wojna w Ukrainie. Węgry miały zostać ostrzeżone przez Władimira Putina

Ołeksij Daniłow został zapytany przez dziennikarzy o możliwość przystąpienia Ukrainy do NATO oraz o to, czy Węgry mogą mieć wpływ na ten proces. - Węgry otwarcie deklarują współpracę z Rosją. Co więcej, Władimir Putin wcześniej ich ostrzegał, że nastąpi atak na nasz kraj - odpowiedział.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Rosja. Pożar kompleksu magazynów pod Moskwą Rosja. Ogromny pożar kompleksu magazynów pod Moskwą

Ukraiński polityk zasugerował też, że kraj rządzony przez Viktora Orbana miał wskazać aspirację do przejęcia części Ukrainy. - Z jakiegoś powodu Węgry myślały, że mogą przejąć część ukraińskiego terytorium. Zobaczymy, jakie konsekwencje spotkają ten kraj po wojnie - dodał Daniłow. 

Węgry chcą zawetować każde embargo na ropę i gaz z Rosji

Wcześniej Budapeszt zapowiedział, że zawetuje każdą propozycję Unii Europejskiej, która doprowadzi do ograniczenia importu energii. Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto przekazał w kwietniu, że kraj nie poprze embarga na gaz i ropę z Rosji. Jak twierdził, ważną kwestią dla bezpieczeństwa Węgier jest energetyka, a rząd Orbana zrobi wszystko, by "Węgrzy nie musieli płacić ceny za wojnę w Ukrainie".

Ukraińskie media przekazały, że Komisja Europejska zastanawiała się nad zrobieniem wyjątku, który polegałby na tym, że Węgry i Słowacja zostałyby zwolnione z embarga na zakup rosyjskiej ropy.

Svalbard - zdjęcie ilustracyjne Norwegia. "Rosja może wykorzystać Svalbard do wzniecenia konfliktu z NATO"

*************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: