Rosja. Ogromny pożar kompleksu pod Moskwą. Płonie wydawnictwo, które usuwa Ukrainę z podręczników

W nocy z poniedziałku na wtorek pod Moskwą wybuchł pożar na terenie kompleksu magazynów Atlant Park. Jest to już kolejne podobne zdarzenie w Rosji.

Jak informuje białoruska NEXTA, ogień pojawił się w nocy z poniedziałku na wtorek 3 maja. Pożar wybuchł w magazynie należącym do prokremlowskiego wydawnictwa "Proszeszczenie", który znajdował się na terenie wielkiego kompleksu magazynów Atlant Park pod Moskwą.

Zobacz wideo

Rosja. Kolejny ogromny pożar - tym razem płoną magazyny pod Moskwą

Pożar zauważono około północy. W samym magazynie przechowywano materiały drukowane, w tym książki czy ulotki. Ogień zajął powierzchnię 24 tysięcy metrów kwadratowych i może rozprzestrzeniać się dalej.

Informacja o pożarze została potwierdzona przez Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych Rosji. Władze nie podały jednak, jakie są możliwe przyczyny pojawienia się ognia w tym miejscu. Jak przekazała rosyjska agencja TASS, na miejscu pracuje 37 zastępów straży pożarnej i ponad setka strażaków. 

Wydawnictwo "Proszeszczenie" jest zależne od Kremla. Jak informuje niezależny rosyjski portal Mediazona, że tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie pracownicy dostali polecenie usunięcia ze wszystkich szkolnych podręczników "nieodpowiednich" wzmianek o Ukrainie. - Mamy konstruować podręczniki tak, aby wyglądało, że Ukraina po prostu nie istnieje. To ogromny problem, kiedy w podręczniku nie ma informacji o danym kraju. Dziecko, które dorasta bez takiej wiedzy, będzie bardziej skłonne uwierzyć w narracje prezentowaną w telewizji - powiedział portalowi jeden z pracowników wydawnictwa.

Rosja zmaga się z tajemniczą serią pożarów

Pożar magazynu jest kolejnym tak dużym zdarzeniem w Rosji. W ostatnich kilku dniach pożary wybuchały m.in. w magazynie ropy w Biełgorodzie, w którym zginęły dwie osoby. Ogień pojawił się też w instytucie badawczym Ministerstwa Obrony w Twerze. Wówczas zginęło siedem osób. Do tych samych zdarzeń dochodziło w zakładzie przemysłu kosmicznego w Korolowie, magazynie ropy naftowej w Briańsku, bazie wojskowej (w budynkach ze zbiornikami paliwa i składem amunicji) w Briańsku, elektrowni na wyspie Sachalin. W niedzielę 1 maja w nocy pożar wybuchł również w jednej z rosyjskich fabryk zbrojeniowych na Syberii.

Przeczytaj więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

Pożar w PermieRosja. Pożar w fabryce amunicji. Są ofiary

Wojna w Ukrainie. 69. dzień ataku Rosji

Trwa 69. dzień wojny w Ukrainie. Jak podaje ministerstwo obrony tego kraju, Rosja zaczęła uzupełniać straty sprzętu, które są znaczne. Z informacji wywiadu wynika, że z magazynu w mieście Boguczar w dniach od 27 kwietnia do 2 maja wysłano 17 czołgów i kilkadziesiąt radzieckich czołgów BMP-1. 

Rosjanie nie podejmowali żadnych ataków w kierunkach Wołynia, Polesia czy Nowogrodu Siewierskiego. Nieprzyjaciel nadal atakuje Charków i pobliskie miejscowości. Wojska wroga atakują również armię ukraińską, której jednostki stacjonują niedaleko miasta Izium. W kierunku Doniecka główne walki toczą się w Rubiżnym i Popasnej - zdobycie tych miast przez Rosję da im możliwość do zaatakowania miast Łyman i Słowiańsk.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Po drugiej stronie rzeki Dniestr leży separatystyczny region NaddniestrzaEmocje w Mołdawii. Niepokojące sygnały z Moskwy. "Martwię się o dzieci"

Więcej o: