Ukraina wzywa UE do nałożenia embargo na ropę z Rosji. Ale Niemcy potrzebują "trochę czasu"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Unię Europejską do nałożenia embargo na ropę z Rosji wraz z kolejnym pakietem sankcji. - Podkreśliłem także, że nie ma alternatywy dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE - napisał w mediach społecznościowych, relacjonując rozmowę z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

W niedzielę szef MSZ Ukrainy poinformował na Twitterze, że rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem m.in o konieczności nałożenia na Rosję embarga na ropę i o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Jest odpowiedź w tej sprawie Jörga Kukiesa, doradcy niemieckiego kanclerza Olafa Scholza.

Dmytro Kułeba: Następny pakiet sankcji UE wobec Rosji musi obejmować embargo na ropę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przeprowadził rozmowę telefoniczną z wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

"Rozmawiałem z Josepem Borrellem o następnym pakiecie sankcji UE wobec Rosji, który musi obejmować embargo na ropę" - napisał w niedzielę na Twitterze.

"Podkreśliłem także, że nie ma alternatywy dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Osobną uwagę zwróciliśmy na dalszą bezpieczną ewakuację z oblężonego Mariupola" - dodał Dmytro Kułeba.

Niemcy. Jörg Kukis: Chcemy przestać kupować rosyjską ropę

- Chcemy przestać kupować rosyjską ropę, ale potrzebujemy trochę czasu, aby upewnić się, że możemy sprowadzić do naszego kraju inne źródła ropy - powiedział w rozmowie z "The Financial Times" Jörg Kukies, doradca kanclerza Olafa Scholza.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Kukies powiedział, że Niemcy potrzebują "kilku miesięcy", aby przygotować się do zakończenia dostaw ropy z Rosji i proszą o "rozważny okres likwidacji". Wcześniej informowano, że Niemcy będą na to potrzebować więcej czasu - nawet do końca roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: