Warszawa. Andrzej Duda powitał Nancy Pelosi w Pałacu Prezydenckim. Wczoraj była w Rzeszowie i Kijowie

Trwa europejska podróż Nancy Pelosi. W niedzielę przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA odwiedziła już Kijów, a także Rzeszów. W poniedziałek wizytuje Warszawę, gdzie powitał ją Andrzej Duda. W dalszej części dnia amerykańska polityczka spotka się z marszałkinią Elżbietą Witek.
Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

W poniedziałek 2 maja w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powitał Przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Nancy Pelosi przebywa z wizytą w Europie od niedzieli 1 maja. Szefowa Izby Reprezentantów mówiła wczoraj w Rzeszowie m.in. o współpracy z sojusznikami z NATO. Poinformowała, że spotka się z polskimi władzami, aby porozmawiać na temat pomocy dla ukraińskich uchodźców wojennych i podziękować za gościnę, którą Polacy im okazali. Zapowiedziała też wsparcie USA w tej kwestii.

Misja dyplomatyczna amerykańskiej polityczki była wcześniej utajniona. Informacje, że przebywa ona w Europie, pojawiły się dopiero gdy dotarła do Kijowa, gdy Kancelaria Prezydenta Ukrainy opublikowała film z jej przywitaniem się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą Nancy Pelosi ma spotkać się z marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek.

Więcej najnowszych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Nancy Pelosi w Rzeszowie: Będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi mówiła w Rzeszowie, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa. Opowiadała też o swojej wizycie w Kijowie, gdzie delegacja amerykańskich kongresmenów spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rozmowa - jak mówiła Nancy Pelosi - dotyczyła kwestii bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej dla Ukrainy i odbudowy tego kraju po wojnie. "Nasza wizyta to wyraz jedności z Ukrainą i wsparcia dla tego kraju" - podkreślała. Mówiła o uznaniu dla przywództwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i podziwie dla bohaterstwa narodu ukraińskiego.

"Ta wizyta napawa nas dumą, ale i smutkiem, z powodu tego, co zobaczyliśmy. Teraz tym bardziej doceniamy walkę Ukraińców" - podkreślała. Zapowiedziała też, że jej kraj nadal będzie wspierał Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem "aż do zwycięstwa".

Więcej o: