Mariupol. Ewakuacja cywilów trwa. "Najtrudniejsza operacja od początku wojny" [WIDEO]

Z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu na wschodzie Ukrainy ewakuowani są kolejni cywile. Władze miasta poinformowały, że wyjeżdżające stamtąd autokary zabiorą po drodze mieszkańców dwóch innych miejscowości. Współpracujący z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim polityk ocenił, że ta akcja ratunkowa jest "najtrudniejszą operacją od początku wojny".

W poniedziałek od 8 rano (7 czasu polskiego) kontynuowana jest ewakuacja cywilów z terenu zakładów Azowstal w oblężonym przez Rosjan Mariupolu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę wieczorem, że dotychczas udało się uratować ponad 100 osób. Zgodnie z jego zapowiedzią, pierwsi ewakuowani w poniedziałek rano powinni już dotrzeć do Zaporoża.

Zakłady Azowstal w Mariupolu - jeden z rannych Mariupol. Grupa 100 osób ewakuowana z Azowstalu

Wojna w Ukrainie. Kolumna ewakuacyjna z Mariupola zabierze cywilów z dwóch innych miejscowości

Władze Mariupola przekazały w poniedziałek nad ranem, że przy wsparciu ONZ i Czerwonego Krzyża uzgodniono dwie dodatkowe lokalizacje, w których można dołączyć do kolumn ewakuujących cywilów. To wieś Manhusz i Łunaczarskie w pobliżu Berdiańska.

Mariupol. Ukraiński polityk: Ta ewakuacja to najtrudniejsza operacja od początku wojny

Pułk Azow opublikował nagranie, na którym pokazano przebieg akcji ratunkowej. Zamieścił je na Telegramie współpracownik Zełenskiego, parlamentarzysta Dawyd Arachamija. Można zobaczyć je poniżej:

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiega ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

Polityk ocenił, że ewakuacja ta jest "najtrudniejszą operacją od początku wojny". Napisał, że ratunek "jeszcze dwa tygodnie temu wydawał się zupełnie niemożliwy, a ledwie tydzień temu - bardzo mało prawdopodobny".

Armia rosyjska - przygotowania do parady z okazji Dnia Zwycięstwa (zdjęcie ilustracyjne) Rosja szykuje się do ataku na Mołdawię? "Kreml podjął już decyzję"

Arachamija podkreślił, że ludzie uwięzieni na terenie Azowstalu "na własne oczy zobaczyli, jak wygląda prawdziwe piekło", ale "Ukraina po raz kolejny udowodniła, że nie zostawia swoich obywateli w tarapatach. Nawet w prawdziwym piekle".

"Wiele osób starało się, aby to umożliwić. Praca ta będzie trwała, dopóki nie uratujemy wszystkich naszych ludzi" - pisał o ewakuacji.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: