Pelosi najpierw w Kijowie, potem w Rzeszowie. Mówi o wsparciu dla Ukrainy "aż walka nie zostanie zakończona"

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi mówiła w Rzeszowie, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa. Opowiadała też o swojej wizycie w Kijowie, gdzie delegacja amerykańskich kongresmenów spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rozmowa - jak mówiła Nancy Pelosi - dotyczyła kwestii bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej dla Ukrainy i odbudowy tego kraju po wojnie. - Nasza wizyta to wyraz jedności z Ukrainą i wsparcia dla tego kraju - podkreślała. Mówiła o uznaniu dla przywództwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i podziwie dla bohaterstwa narodu ukraińskiego.

- Ta wizyta napawa nas dumą, ale i smutkiem, z powodu tego, co zobaczyliśmy. Teraz tym bardziej doceniamy walkę Ukraińców - zapewniła. Zapowiedziała też, że jej kraj nadal będzie wspierać Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

- Jesteśmy tu po to, żeby podziękować za waszą walkę o wolność. Jesteście granicą wolności i walczycie o nas wszystkich. Naszym zobowiązaniem jest być z wami do czasu, aż ta walka nie zostanie zakończona - mówiła przewodnicząca Izby Reprezentantów.

AP: Udało się ewakuować część kobiet i dzieci z zakładów Azowstal

Jak podaje agencja AP, w czasie wizyty amerykańskiej polityczki część kobiet i dzieci zostało ewakuowanych z huty stali, która jest ostatnią twierdzą obronną w zbombardowanym Mariupolu. 

W ostatnich dniach rosyjskie lotnictwo kontynuuje ataki na zakłady Azowstal w Mariupolu. Doradca mera miasta, Petro Andriuszczenko, poinformował na Telegramie, że w rejonie zakładów trwają walki uliczne. Rosjanie raz za razem ponawiają ataki.

Myśliwce NATO - zdjęcie archiwalneRosyjski samolot zwiadowczy wleciał w przestrzeń powietrzną Szwecji

W zakładach Azowstal, ostatnim punkcie ukraińskiego oporu w Mariupolu, jest prawie tysiąc ukraińskich żołnierzy i cywilów. Ponad 600 z nich jest rannych. Ukraińskie władze domagają się utworzenia korytarza humanitarnego, prowadzącego do zakładów, ale Rosjanie się na to nie zgadzają.

W poniedziałek spotkanie Pelosi z Andrzejem Dudą

Szefowa Izby Reprezentantów mówiła także o współpracy z sojusznikami z NATO. Poinformowała, że spotka się z polskimi władzami, aby porozmawiać na temat pomocy dla ukraińskich uchodźców wojennych i podziękować za gościnę, którą Polacy im okazali. Zapowiedziała wsparcie USA w tej kwestii.

W poniedziałek rano przewodnicząca Pelosi spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Więcej o: