Brytyjski wywiad: Rosja dąży do ustanowienia stałej kontroli nad Chersoniem

Brytyjski wywiad wojskowy ustalił, że Rosja planuje pozyskać trwałą kontrolę nad Chersoniem. Od zajęcia miasta na początku marca, rosyjskie wojsko "stara się zalegalizować swoją kontrolę nad Chersoniem i okolicznymi terenami poprzez zainstalowanie prorosyjskiej administracji" - napisano w codziennym raporcie.

"Trwała kontrola nad Chersoniem i jego połączeniami transportowymi zwiększy zdolność Rosji do natarcia na północ i zachód oraz poprawi bezpieczeństwo rosyjskiej kontroli nad Krymem" - pisze w najnowszym raporcie ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo

Jak zaznacza resort, od zajęcia Chersonia na początku marca, Rosja "stara się zalegalizować swoją kontrolę nad miastem i okolicznymi terenami poprzez zainstalowanie prorosyjskiej administracji".

"Ostatnie oświadczenia tej administracji obejmują stwierdzenie, że powrót pod kontrolę Ukrainy jest 'niemożliwy', Rosjanie zapowiadają także okres czteromiesięcznej wymiany waluty z hrywny ukraińskiej na rubla rosyjskiego, który miał zostać już wprowadzony w Chersoniu" - piszą na Twitterze brytyjscy analitycy wywiadu.

Więcej najnowszych informacji o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zaznacza resort, Rosja dąży prawdopodobnie do "wywarcia silnego politycznego i gospodarczego wpływu w Chersoniu w perspektywie długoterminowej".

Ukraina zamyka cztery porty morskie

Władze Ukrainy zdecydowały o zamknięciu portu morskiego w Chersoniu, a także w Berdiańsku, Mariupolu i Skadowsku. Decyzja ukraińskiego ministerstwa infrastruktury ma obowiązywać dopóty, dopóki obszary te nie zostaną wyzwolone spod okupacji Rosjan. 

W komunikacie resortu napisano, że porty zostały zamknięte z powodu braku możliwości obsługi pasażerów, wykonywania przeładunków, przyjmowania transportów i innej działalności gospodarczej. Ponadto - jak wskazano - ze względu na rosyjską inwazję ukraińskie władze nie są w stanie zapewnić obecnie wymaganego poziomu bezpieczeństwa żeglugi i ochrony środowiska.

Atak rakietowy na Odessę. Zniszczony pas startowy na lotnisku

Południe Ukrainy znajduje się pod rosyjskim ostrzałem. W sobotę oddany niedawno do użytku pas startowy na lotnisku w Odessie na południu Ukrainy został zniszczony wskutek ataku rakietowego. Ukraińskie władze zapowiedziały, że lotnisko zostanie szybko odbudowane.

- Zniszczono pas startowy na odeskim lotnisku. Oczywiście odbudujemy go, ale Odessa nie zapomni uczynków Rosjan - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

Wołodymyr Zełenski Zełenski: "Ukraina będzie wolna". Radzi żołnierzom z Rosji, by ratowali życie

Według ukraińskich władz rosyjskie rakiety, które trafiły w lotnisko, zostały wystrzelone z półwyspu krymskiego. W ataku nikt nie ucierpiał.

Burmistrz Odessy Hennadij Truchanow przypomniał, że projektowanie i budowa nowoczesnego pasa startowego trwała 10 lat. Został on oficjalnie otwarty w lipcu ubiegłego roku.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow Ławrow znowu prowokuje: Zachód musi zdyscyplinować kolegów z Polski i Ukrainy

"Dzięki rozbudowie lotniska spodziewaliśmy się masowego napływu turystów z całego świata. Zamiast tego dostaliśmy atak rakietowy" - napisał Hennadij Truchanow na Facebooku.

On również zapowiedział odbudowę pasa startowego i zapewnił, że Odessa będzie gotowa na przyjęcie turystów po zakończeniu wojny.

23 kwietnia w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę jeden z pocisków uderzył w 15-piętrowy budynek mieszkalny, wywołując pożar. Zginęło co najmniej osiem osób, 18 zostało rannych.

Andrij Chływniuk śpiewający 'Czerwoną kalinę' "Czerwona kalina" hymnem UPA? Historyk: Przetoczyła się fala bzdur

Więcej o: