Wołodymyr Zełenski: "Ukraina będzie wolna". Radzi rosyjskim żołnierzom, by ratowali swoje życie

"Będą wolne i Cherson i Nowa Kachowka, Melitopol, Berdiańsk" - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zrelacjonował też rozmowę z przywódcami Wielkiej Brytanii i Francji. Wsparcie zapewnili mu zarówno Boris Johnson jak i Emmanuel Macron.

"Ukraina będzie wolna"- stwierdził w sobotnim wieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca zapewnił, że flaga kraju "wróci tam, gdzie powinna być". "Będą wolne i Cherson i Nowa Kachowka, Melitopol, Berdiańsk, Dnieproudne i wszystkie inne tymczasowo okupowane miasta i wspólnoty, w których okupanci udają "właścicieli". Ukraińska flaga wróci razem z normalnym życiem, którego Rosja po prostu nie potrafi zapewnić nawet na swoim terytorium"- mówił.

Wołodymyr Zełenski do rosyjskich żołnierzy: Każdy może jeszcze ocalić swoje życie

Wołodymyr Zełenski w części wystąpienia, po rosyjsku, zwrócił się bezpośrednio do rosyjskich żołnierzy. Mówił, że rosyjskie dowództwo musi się przygotować na nowe poważne straty na Ukrainie po tym, jak oddziały zostały zdziesiątkowane w marcu i kwietniu. Szuka nowych ludzi do walk na Ukrainie i nie mówi całej prawdy, że żołnierze idą na śmierć.

"Nie ujawniają, jakie nowe szacunki odnośnie strat mają generałowie. Każdy rosyjski żołnierz może jeszcze ocalić swoje życie. Dla was lepiej jest żyć jest w Rosji niż polec na naszej ziemi" - dodał.

Zelenski rozmawiał z Macronem i Johnsonem

Prezydent Ukrainy poinformował też, że rozmawiał w sobotę telefonicznie m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji na wschodzie kraju i w oblężonym Mariupolu. Politycy omówili  brytyjskie wsparcie wojskowe w postaci broni defensywnej oraz działania dyplomatyczne na rzecz pokoju na Ukrainie.

Z prezydentem Ukrainy rozmawiał też Emmanuel Macron. Zapewnił, że Francja zwiększy dostawy pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy. Francuski przywódca dodał, że jego kraj będzie kontynuował starania, by umożliwić pracę międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie przez rosyjskie wojska. Wołodymyr Zełenski podziękował Francji za "znaczne dostawy pomocy wojskowej, które przyczyniają się do wzmocnienia ukraińskiego oporu''.

Wcześniej kancelaria prezydenta Macrona poinformowała, że z Francji na Ukrainę wysłano ponad 615 ton różnego rodzaju pomocy, w tym między innymi sprzętu medycznego, żywności oraz pojazdów ratunkowych. Paryż wysyła również na Ukrainę haubice samobieżne Caesar.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: