Putin może wypowiedzieć Ukrainie wojnę w Dniu Zwycięstwa. "Telegraph": Pozwoli mu to sięgnąć po poborowych

Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisuje nerwowe nastroje, a nawet gniew wśród rosyjskiego wojska, które jest niezadowolone z nieudanej próby podbicia Kijowa. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Władimir Putin może nawet zdecydować się na oficjalne wypowiedzenie wojny w Ukrainie.

Brytyjski "The Telegraph", powołując się na źródło bliskie rosyjskim dowódcom wojskowym napisał o oburzeniu i gniewie wśród generałów. Wojskowym nie podoba się to, że "atak na Kijów zakończył się fiaskiem". "Ludzie w armii szukają rewanżu za niepowodzenia z przeszłości i chcą posunąć się dalej na Ukrainie" - czytamy w dzienniku.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy generałowie chcą wypowiedzenia wojny. Putin może to ogłosić już 9 maja

Informator dodaje, że dowódcy armii mieli nawet wezwać prezydenta Rosji do tego, by oficjalnie wypowiedział wojnę Ukrainie. Taka decyzja umożliwiłaby bowiem przeprowadzenie masowej mobilizacji do rosyjskiego wojska oraz doprowadziłaby tym samym do eskalacji konfliktu. Ponadto poborowi powołani do wojska z powodu wojny mogą być zatrzymani na froncie dłużej niż na rok. Wprowadzając stan wojenny mogą też "oczekiwać wsparcia" ze strony sojuszników, takich, jak chociażby Białoruś. 

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w LBC Radio, że Władimir Putin, "który nic nie osiągnął w tej wojnie", może wykorzystać paradę z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja, by wypowiedzieć wojnę i ogłosić mobilizację swoich rezerw. Ma też wezwać "do wypowiedzenia wojny nazistom z całego świata". Potem ma dojść do zmasowanego ataku Rosji na Ukrainę.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl .

Ukraińscy żołnierze instalują karabin maszynowy na czołgu w lesie w regionie donieckim.Rosja przeprowadziła desant w Ukrainie. "Zostali gościnnie przyjęci"

O tym, że wojna po 66 dniach walk nie zbliża się ku końcowi, mówił też były szef NATO. Richard Sherriff przestrzegał niedawno, że Zachód musi przygotować się na "najgorszy scenariusz" wojny w Ukrainie, która może trwać kolejne miesiące, a nawet lata.

Do tej pory Moskwa nazywa wojnę w Ukrainie mianem "specjalnej operacji wojskowej", której celem ma być m.in. rzekome rozbrojenie Ukrainy.

Wojna w Ukrainie. Zdj. ilustracyjneRosjanie zaczęli do siebie strzelać. Pokłócili się o zrabowane łupy

Więcej o: