John Kirby ostro o Putinie i agresji Rosji na Ukrainę: Zdeprawowana, stosowana z zimną krwią brutalność

- To najbardziej zdeprawowana brutalność, dokonana z zimną krwią - powiedział w rozmowie z mediami John Kirby, odnosząc się do działań rosyjskich wojsk w Ukrainie. Rzecznik Pentagonu ujawnił także, że Stany Zjednoczone szkolą ukraińskich żołnierzy z używania amerykańskiej broni, która została przekazana Ukrainie. Ćwiczenia odbywają się na terenie Niemiec.

Rzecznik Pentagonu oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o "zdeprawowaną, stosowaną z zimną krwią brutalność (...), a także o okrucieństwo wobec niewinnych ludzi, bezbronnych, cywilów, całkowity brak poszanowania dla życia ludzi, które odbiera" - podaje Reuters.

Zobacz wideo Solidarna Polska chce, abyśmy nie płacili składki unijnej. Wyjaśnia Jacek Ozdoba

- To najbardziej zdeprawowana brutalność, dokonana z zimną krwią - powiedział w rozmowie z mediami John Kirby. 

USA: Ukraińscy żołnierze są szkoleni na terenie Niemiec

Rzecznik powiedział też, że USA szkolą ukraińskich żołnierzy z używania amerykańskiej broni, która została przekazana Ukrainie. - Te działania opierają się na wstępnym treningu artyleryjskim. Obejmują także szkolenia z używania radarów artyleryjskich i pojazdów opancerzonych, które znalazły się w ostatnio ogłoszonej partii pomocy zbrojeniowej - ujawnił.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przekazał, że do Ukrainy dotarła już ponad połowa z 90 haubic M777 kalibru 155 mm, które USA zobowiązały się przekazać temu krajowi.

Szkolenia prowadzone są przez żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy, którzy trenowali już ukraińskich wojskowych, ale opuścili Ukrainę w lutym, przed inwazją Rosji. Jak zaznaczył, Niemcy są jednym z "około trzech" zlokalizowanych poza Ukrainą miejsc, w których prowadzone są te ćwiczenia.

Biden prosi Kongres o pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów

W piątek Joe Biden wezwał Kongres o zatwierdzenie pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów, ponad dwukrotnie większej niż dotychczasowe wsparcie USA. Prośba prezydenta obejmuje ponad 20 mld dolarów pomocy wojskowej, 8,5 mld dolarów pomocy gospodarczej i 3 mld dolarów pomocy humanitarnej.

Kilka godzin po przemówieniu Bidena wojska rosyjskie zaatakowały Kijów. Jak przekazał Wołodymyr Zełenski, w stronę miasta wystrzelonych zostało pięć rakiet. Dwie spadły na centrum, m.in. na 25-piętrowy budynek mieszkalny. Co najmniej dziesięć osób zostało rannych - jedna z nich straciła nogę, inne zostały uwięzione pod gruzami. W czasie ataku w Kijowie przebywał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który był "zszokowany" bliskością rosyjskich rakiet, które uderzyły w miasto. 

Więcej o: