Rosja. Policja zatrzymała protestujących za "niewidzialne plakaty z antyrządowymi hasłami"

Rosyjscy milicjanci zatrzymali aktywistów, którzy protestowali z "niewidzialnymi plakatami". To nie pierwszy raz, kiedy Rosjanie wyrażają swój sprzeciw trzymając w rękach "niewidzialne transparenty". Do podobnego protestu doszło w 2014 roku, po tym, jak Rosja anektowała ukraiński Krym.

Według raportów dostępnych na stronie OWD-info wynika, że od początku agresji Rosji na Ukrainę zatrzymano 15 440 Rosjan biorących udział w protestach antyrządowych. Do największej liczby zatrzymań dochodziło w Rosji ma początku marca - w tym czasie Rosjanie uczestniczyli w demonstracjach antywojennych, odbywających się w wielu miastach. Obecnie osób, które publicznie sprzeciwiają się działaniom Putina w Ukrainie, jest tylko garstka. Powodem może być zaostrzenie kar za krytykę rosyjskiego wojska.

Zobacz wideo Sankt Petersburg. Rosyjska artystka oblała się sztuczną krwią w czasie antywojennych protestów. Została zatrzymana

Protesty w Rosji. Zatrzymano aktywistów z "niewidzialnymi plakatami"

"Z policyjnego protokołu dotyczącego aresztowanych Rosjan przez milicjantów w pobliżu Kremla:  'zatrzymani trzymali niewidzialne plakaty z antyrządowymi hasłami'" - napisał na Twitterze Michaił Chodorkowski, rosyjski przedsiębiorca krytykujący Władimira Putina

Zniszczony przez Rosjan MariupolSzokujące dane z Mariupola. Rosjanie w całym mieście zabili 20 tys. osób

Do opublikowanego postu załączone zostało zdjęcie z protestu, na którym widać kilka osób, które udają, że trzymają przed sobą transparenty.

Protesty w Rosji. To nie pierwszy raz, kiedy protestowano z "niewidzialnymi plakatami"

W kwietniu 2014 roku rosyjska milicja zatrzymała przed Kremlem sześciu aktywistów, którzy protestowali z "niewidzialnymi transparentami" - poinformowało BBC. Wówczas aktywiści wyszli na ulicę i wyzywali do uwolnienia wcześniej zatrzymanych protestujących.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Parada z okazji Dnia Zwycięstwa - zdjęcie archiwalne.Parada zwycięstwa w Moskwie. Do Rosji nie przyjedzie nawet Łukaszenka

- Nasze niewidzialne plakaty głoszą: Uwolnić więźniów (zatrzymanych - red.) 6 maja! - powiedział jeden z protestujących na opublikowanym na YouTube nagraniu. - Ponieważ wcześniej zatrzymano mężczyznę trzymającego plakat, który można było zobaczyć, teraz trzymamy niewidzialne plakaty - mówił dalej jeden z manifestujących. Po tych słowach mężczyzna został zabrany przez milicję do radiowozu. 

 

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: