Kim Dzong Un mówi o gotowości do "unicestwienie wroga". Eksperci: Będzie kolejna próba nuklearna

Zdjęcia satelitarne z Korei Północnej pokazują możliwe przygotowania do kolejnej próby jądrowej. Państwowe media w tym kraju poinformowały, że Kim Dzong Un wezwał wojsko do "wzmocnienia swoich sił w celu unicestwienia wroga pod każdym względem".

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

Apel do armii przywódca Korei Północnej wygłosił podczas poniedziałkowej parady z okazji 90. rocznicy jej  powstania - poinformowała agencja Reuters. Na zdjęciach opublikowanych w państwowych mediach Kim pozuje w biało-złotej tunice o militarnym kroju.

Kim Dzong Un, uroczystość z okazji 90. rocznicy powstania koreańskiej armii ludowej. Korea Północna. Kim Dzong Un zapowiada rozbudowę arsenału nuklearnego

Podczas parady zaprezentowano uzbrojenie, którym dysponuje północnokoreańskie wojsko - m.in.  międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), Hwasong-17 i testowany niedawno pocisk hipersoniczny.

- Będziemy nadal podejmować kroki w celu wzmocnienia i rozwoju zdolności nuklearnych naszego narodu w jak najszybszym tempie - mówił w poniedziałek Kim Dzong Un, cytowany przez BBC. Dodał, że siły nuklearne Korei Północnej "muszą być gotowe" w dowolnym momencie.

Zdaniem Kima Dzong Una parda wojskowa udowodniła "nowoczesność, heroizm i radykalny rozwój sił zbrojnych republiki oraz ich niezrównaną przewagę militarną i technologiczną".

Oficjalnie Korea Północna twierdzi, że jest przeciwko wojnie, a broń ma służyć jej wyłącznie obronie. W ostatnim przemówieniu Kim Dzong Un stwierdził jednak, że misja jego armii wykracza poza odstraszanie wroga. Ma też służyć "obronie podstawowych interesów" narodu. 

Korea Północna przeprowadziła testy broni

W poprzednim miesiącu Korea Północna przeprowadziła kolejne testy swojej broni. Eksperci, na których powołuj się Reuters, twierdzą, że trwają przygotowania do kolejnych prób.

"Zdjęcia satelitarne wskazują, że przygotowania są już w toku i nie należy ich lekceważyć jako nieistotnej działalności" - poinformowało w czwartek amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. Według nich Koreańczycy przywracają do działania tunel numer 3, używany do podziemnych wybuchów jądrowych przed 2018 rokiem. Był wyłączony z użytku po podjęciu rozmów z Waszyngtonem o denuklearyzacji.

Kim Dzong Un i Władimir Putin w 2019 roku Kim kuma się z Putinem. Korea Północna o "prowokacji" w Buczy

Prace w okolicy tunelu są widoczne na zdjęciach satelitarnych. Kiedy Korea Północna przeprowadzi kolejne próby? Data nie jest znana. Eksperci twierdzą, że zależy to od osobistej decyzji Kim Dzong Una.

Więcej o: