- Myślę, że Rosjanie wyciągnęli wnioski z pierwszej fazy tej wojny w Ukrainie i teraz mamy zupełnie inną sytuację. […] Zyskują znaczący, wydawałoby się dotychczas, że niemożliwy postęp - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl gen. Mieczysław Gocuł.
Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego dodał, że "tak długo, jak będzie napływał zachodni sprzęt, Ukraina będzie tę wojnę wygrywać". - Rosja tej wojny nie wygra. Przegrała ją w momencie rozpoczęcia - powiedział.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu mówił, że władze innych krajów robią wszystko, aby zapewnić ukraińskim żołnierzom niezbędną broń. - Za każdym razem, gdy kontaktuję się z moimi partnerami, podkreślam, że broń dla Ukrainy w tej chwili, ta, o którą prosimy i właśnie teraz, gdy jej potrzebujemy, jest zbawieniem nie tylko dla naszego narodu. To zbawienie dla was wszystkich, dla całej Europy. Jestem wdzięczny tym partnerom, którzy to rozumieją i pomagają przekonać innych - mówił Zełenski.
Dodał również, że w czwartek armia rosyjska kontynuowała ofensywę we wschodniej Ukrainie, a wrogie wojska próbowały posuwać się naprzód w południowych regionach. - Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują najeźdźców. I jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców, którzy utrzymują pozycje - mówił Zełenski.
Prezydent Ukrainy ma również nadzieję, że Kongres USA szybko zatwierdzi nowy pakiet odpowiedzi na rosyjską agresję, który przewiduje 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.
Lend-Lease Act, "pożyczyć-wydzierżawić" powróci. Po raz pierwszy został zatwierdzony w 1941 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta. Ustawa umożliwiała amerykańskim firmom stosowanie pożyczek wojennych w latach 1941-1945 w postaci sprzętu wojskowego dla innych państw. Pomoc obejmowała m.in.: okręty, samoloty bojowe, pojazdy i wszelką inną broń.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W czwartek 28 kwietnia projekt ustawy "Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022" został przegłosowany przez Kongres stosunkiem głosów 417 do 10, trzy tygodnie po tym, jak jednogłośnie poparł ją Senat. Dokument trafi do Białego Domu - podaje Agencja Reutera. Po podpisaniu go przez prezydenta Joe Bidena przepisy wejdą w życie.
Celem projektu jest "wzmocnienie uprawnień prezydenta do zawierania umów z rządem Ukrainy w sprawie wypożyczania lub dzierżawienia artykułów obronnych temu rządowi w celu ochrony ludności cywilnej w Ukrainie przed rosyjską inwazją wojskową oraz w innych celach" - czytamy w opisie ustawy.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.