Reuters: Dwa potężne wybuchy w rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą

- W czwartek w rosyjskim mieście Biełgorod, położonym niedaleko granicy z Ukrainą, słyszano dwa potężne wybuchy - podała agencja Reuters, powołując się na dwóch świadków.

Jak donosi Reuters, wybuchy słychać było w południowej części miasta. Nie wiadomo, co je spowodowało i czy są jakieś ofiary śmiertelne.

Według rosyjskich mediów, na które powołuje się portal Nexta, uruchomiony został system obrony powietrznej Rosji.

Eksplozje w przy granicy rosyjsko-ukraińskiej

Rosja w ostatnich dniach informowała o serii ataków sił ukraińskich w Biełgorodzie i innych południowych regionach graniczących z Ukrainą. Agencja informacyjna RBK uściśliła, że chodzi o obwody: Biełgorod, Kursk i Woroneż.

Kreml ostrzegł, że takie ataki stwarzają ryzyko znacznej eskalacji konfliktu. Ukraina nie wzięła za nie oficjalnie odpowiedzialności odpowiedzialności, ale określiła incydenty jako zemstę i skutek "złej karmy" Rosji.

Zobacz wideo Płk Lewandowski: Armie NATO dostarczają Ukrainie swój sprzęt ponadprogramowo

Atak rakietowy na centrum Kijowa

W czwartek wieczorem podczas wizyty m.in. sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa doszło do odwetu za wczorajsze eksplozje w regionach przy granicy z rosyjsko-ukraińskiej. W Kijowie rosyjskie rakiety uderzyły w dzielnicę Szewczenkowską. Inne spadły na jedną z podkijowskich miejscowości.

Ukraińskie media doniosły o dwóch wybuchach w centralnej dzielnicy Szewczenkowska. Potwierdził to mer stolicy Witalij Kliczko. Jak poinformował, na miasto spadły dwie rakiety.

Z kolei doradca szefa MSW Anton Heraszczenko podał, że trzy rosyjskie rakiety spadły na miejscowość Fastów, kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa.

Ataki rakietowe na centrum Kijowa omiały miejsce, gdy w dzielnicy rządowej przebywał Antonio Guterres. Spotkał się tam z Wołodymyrem Zełenskim. Jak stwierdził przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak, rakiety nad głową Sekretarza Generalnego ONZ to "wiadomość od Rosji", która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Więcej o: