Stoltenberg: Liczę, że Szwecja i Finlandia szybko wstąpią do struktur NATO

- Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Oba państwa zapowiadają, że niedługo złożą wnioski o członkostwo.

Jens Stoltenberg powiedział w czwartek rano, że spodziewa się, że Szwecja i Finlandia niebawem złożą wnioski o wstąpienie w struktury NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu. Z wczorajszych informacji wynika, że oba państwa będą składać wnioski już w przyszłym miesiącu.

Jens Stoltenberg: Szwecja i Finlandia zostaną przywitane z otwartymi ramionami

- Jeśli Szwecja i Finlandia złożą wnioski o członkostwo w NATO, zostaną przywitane z otwartymi ramionami. Spodziewam się, że cały proces przebiegnie szybko - powiedział sekretarz generalny NATO.

Stoltenberg podkreślił, że Szwecja i Finlandia to dojrzałe demokracje, blisko współpracują z Sojuszem jako kraje partnerskie od wielu lat, uczestniczą w manewrach wojskowych, a armie obu krajów spełniają wysokie standardy NATO.

Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl

Sekretarz generalny NATO zapewnił też o gwarancjach bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w okresie przejściowym - od złożenia wniosku o przyjęcie do NATO do przyznania członkostwa.

- Kiedy podejmiemy decyzję o zaproszeniu obu krajów, to będzie silny polityczny sygnał, że ich bezpieczeństwo jest dla nas ważne - podkreślił szef Sojuszu, wyrażając przekonanie, że uzgodnienia polityczne dotyczące okresu przejściowego będą do zaakceptowania przez Szwecję i Finlandię.

Szwecja nie planuje referendum w sprawie wejścia do NATO

- Szwedzkie władze nie planują przeprowadzenia referendum, jeśli parlament zdecyduje się na przystąpienie do członkostwa w NATO - oświadczyła w piątek premier Szwecji Magdalena Andersson. - Istnieje wiele szczegółów dotyczących bezpieczeństwa, które są poufne i nie powinny być rozpowszechnione przy okazji referendum - dodała. 

Parlament szwedzki pracuje nad raportem na temat sytuacji bezpieczeństwa, która uległa zmianie po wybuchu wojny w Ukrainie. Raport ma być gotowy 13 maja. Wtedy to zapadnie ostateczna decyzja ws. przystąpienia do struktur NATO.

W połowie kwietnia rząd Finlandii również złożył do parlamentu własny raport w tej sprawie i wyraził chęć przystąpienia do wojskowego sojuszu.

Zobacz wideo Czy Orban nie jest już lojalnym sojusznikiem NATO? Fogiel: Nic na to nie wskazuje

Sondaż. Większość Szwedów za przystąpieniem do NATO

Większość Szwedów popiera przystąpienie kraju do NATO - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez szwedzką firmę badawczą Demoskop. Wynik badania pokazał zmianę opinii publicznej, którą zaobserwowano także w społeczeństwie fińskim po podobnym sondażu.

Wysocy rangą przedstawiciele Partii Zielonych, a nawet rządzącej Szwecją Partii Socjaldemokratycznej wyrazili poparcie dla przystąpienia do NATO, mimo swojego wcześniejszego sprzeciwu. Z sondażu wynika, że 49 procent Szwedów opowiada się za przyłączeniem do NATO, 27 procent jest przeciwnych, a 22 procent nie ma zdania.

Więcej o: