KE nałoży szósty pakiet sankcji na Rosję? Możliwy zakaz importu rosyjskiej ropy

Komisja Europejska ma przedstawić w sobotę propozycję szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Do czasu nałożenia szóstego pakietu sankcji na Rosję Bruksela będzie prowadzić konsultacje z krajami członkowskimi UE. Wśród propozycji ma być jakaś forma embarga na import rosyjskiej ropy.

Wołodymyr ZełenskiRosja odcina dostawy gazu Polsce. Zełenski: Rosja traktuje gaz jako broń

Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji? Von der Leyen: Trwają intensywne prace

O kolejnych sankcjach wobec Rosji rozmawiali w środę ambasadorowie państw Unii Europejskiej. W związku z odcięciem przez Rosję gazu do Polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś apelował o natychmiastowe restrykcje i embargo na import wszystkich surowców energetycznych. - Szósty pakiet sankcji pojawi się w odpowiednim czasie, pracujemy nad tym intensywnie - mówiła w środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak podczas uroczystości powitania amerykańskiego gazowca Clean Ocean. Świnoujście, terminal LNG, 8 czerwca 2017Piotr Woźniak: Kupowanie ropy z Rosji to ukraińska krew na rękach

"Inteligentne sankcje" na Rosję - mają zaboleć, ale nie podnieść cen na rynkach

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że trwają prace nad zastosowaniem takich mechanizmów, które będą bolesne dla Rosji, ale nie spowodują podniesienia cen na rynkach światowych. - Chodzi o sankcje inteligentne - dodał i wymienił wśród możliwych restrykcji także zakaz sprzedaży różnego rodzaju technologii, których Rosja potrzebuje.

Jeśli zaś chodzi o embargo na import ropy, to po środowej dyskusji ambasadorów wiadomo, że Niemcy, które do tej pory blokowały decyzję w tej sprawie, są gotowe się zgodzić na stopniowe embargo i z okresem przejściowym, ale nie na cła i podatki, co postulowała m.in. Polska.

Zobacz wideo Rosyjski gaz nie płynie już do Polski. Jacek Ozdoba: Magazyny są zapełnione w ok. 76%

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: