Rosyjskie niezależne media: Rosjanie zorganizują referenda w samozwańczych republikach i Chersoniu

Rosja dąży do całkowitej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Według portalu Meduza "pełna kontrola", o której mówiło m.in. Ministerstwo Obrony Rosji, oznacza przeprowadzenie referendów aneksyjnych w dwóch samozwańczych republikach - Donbaskiej i Ługańskiej. Dodatkowo w okupowanym Chersoniu ma dojść do referendum w sprawie niezależności od Ukrainy.

Trzy źródła zbliżone do rosyjskiej administracji potwierdziły portalowi Meduza, że w połowie maja mają odbyć się dwa referenda aneksyjne. Od Ukrainy mają zostać odłączone dwie samozwańcze republiki: Ługańska oraz Donbaska. Dwóch rozmówców podało nawet konkretne daty - referenda miałyby się odbyć 14 i 15 maja. Przyjmuje się, że republiki mogą zostać oficjalnie anektowane w granicach uznanych przez Federację Rosyjską 21 lutego.

Referendum w obwodzie chersońskim. Rosja dąży do powstania kolejnej republiki

W tych samych terminach, według źródeł Meduzy, referendum może się odbyć także w częściowo zajętym przez Rosję obwodzie chersońskim. Planowane jest głosowanie kwestii niezależności regionu od Ukrainy i utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej na wzór tych, które istnieją obecnie w Ługańsku i Donbasie.

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

W marcu przewodniczący obu samozwańczych republik oświadczyli, że referenda są wprawdzie planowane, ale odbędą się po zakończeniu wojny.

Źródła Meduzy podały, że referenda były pierwotnie zaplanowane na koniec kwietnia, ale kilkakrotnie przekładano je z powodu niepowodzeń armii rosyjskiej na froncie. Informatorzy zwracają uwagę, że z tego samego powodu daty mogą się ponownie przesunąć.

Źródła Meduzy podkreślają, że doradcy Władimira Putina uważają, że Rosja nie powinna anektować "regionów dotknięte kryzysem", ale jest to osobiste pragnienie prezydenta Rosji.

Ukraina. Siły rosyjskie zajęły kilka wiosek na wschodzie

Władze Ukrainy poinformowały w środę, że siły rosyjskie zajęły kilka wiosek na wschodzie kraju. W tym rejonie nadal trwa rosyjska ofensywa, która ma na celu przejęcie kontroli nad całym Donbasem.

Wczoraj wojska ukraińskie zostały wyparte z kilku wiosek w obwodzie charkowskim oraz w pobliżu Doniecka.

Zobacz wideo Jak może wyglądać dalej wojna w Ukrainie? Pytamy eksperta

Jednocześnie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak z zadowoleniem przyjął obietnice dostaw ciężkiego uzbrojenia, które padły na wczorajszym spotkaniu ministrów obrony w bazie USA w niemieckim Ramstein. W swoim wpisie na Twitterze doradca ukraińskiego przywódcy nazwał ustalenia zawarte podczas spotkania "złymi wieściami dla Rosji" i podkreślił, że Ukraina wzmacnia swoje możliwości obronne.

Więcej o: