Były żołnierz USA uwolniony po latach. Amerykański rząd wymienił go na rosyjskiego pilota

Trevor Reed, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, którzy przebywał w rosyjskiej kolonii karnej, został zwolniony. W zamian za więźnia do Rosji powróci pilot Konstantin Jaroszenko.

Trevor Reed był przetrzymywany w Rosji do 2019 roku. W lipcu 2020 roku został skazany na dziewięć lat wiezienia za to, że będąc pod wpływem alkoholu, rzekomo naraził życie dwóch policjantów w Moskwie. Reed i jego rodzina zaprzeczyli stawianym mu zarzutom. Władze USA nazwały proces byłego żołnierza "teatrem absurdu".

O uwolnieniu Reeda poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

"Dziś witamy w domu Trevora Reeda i świętujemy jego powrót do rodziny, która bardzo za nim tęskniła. Trevor, były żołnierz piechoty morskiej, został zwolniony z rosyjskiego więzienia" - napisał.

Matka Trevora Paula Reid powiedział, że cała rodzina jest bardzo wdzięczna za wysiłki prezydenta USA. Dodała również, że zdążyła porozmawiać z synem przez telefon po tym, jak został zwolniony.

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

- Oczywiście, trochę się rozpłaczę, jak go zobaczę i mocno przytulę - powiedziała w programie "New Day" Paula Reid.

Wymiana więźniów. Do Rosji trafi pilot skazany za przemyt

Uwolnienie Reeda jest częścią wymiany więźniów pomiędzy Rosją a USA. "W ramach wymiany do Rosji trafi pilot Konstantin Jaroszenko" - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na swoim kanale Telegram.

Jaroszenko został skazany na 20 lat więzienia za przemyt narkotyków. W 2010 roku na terenie Liberii został zatrzymany przez tajnych agentów i przewieziony do USA. Rok później został skazany. Nie przyznał się do zarzutów.

Amerykańscy urzędnicy podkreślili, że rozmowy, które doprowadziły do uwolnienia Reeda, nie były sygnałem otwarcia szerszego dialogu dyplomatycznego z Rosją

Zobacz wideo Jakie są oczekiwania w związku z wizytą Joe Bidena w Europie? Bosacki: Jak jeszcze szybciej dozbroić Ukrainę

Dwoje amerykanów przetrzymywanych w Rosji. "Obie sprawy priorytetem"

Oświadczenie Joe Bidena zwróciło ponowną uwagę amerykańskich mediów na sprawę Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej, który został zatrzymany w moskiewskim hotelu w grudniu 2018 roku i aresztowany pod zarzutem szpiegostwa.

Whelan został skazany w czerwcu 2020 roku na 16 lat więzienia. Amerykańscy urzędnicy uznali wyrok za niesprawiedliwy. W swoim oświadczeniu, mówiąc o zwolnieniu Reeda, Joe Biden dodał, że jego administracja "nie przestanie działać, dopóki Whelan nie wróci do domu".

W rosyjskim areszcie przetrzymywana jest również amerykańska koszykarka Brittney Griner. Została zatrzymana w marcu tego pod zarzutem przemytu narkotyków.  Moskiewski sąd niedawno przedłużył jej areszt do 19 maja, podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Edward Price, rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, mówił w rozmowie z CNN, że obie sprawy pozostają priorytetem dla USA.

Więcej o: