18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Wojna w Ukrainie. Pięciu rosyjskich żołnierzy zgwałciło 14-latkę. Dziewczynka jest w ciąży

Rosyjscy żołnierze gwałcą kobiety, nastolatki oraz dzieci. Psycholożka pracująca na ukraińskiej linii zaufania przekazała, że w ciąże w wyniku zbiorowego gwałtu zaszła 14-latka. Niestety takich przypadków jest coraz więcej. Ukrainki, które zostały zgwałcone, a następnie uciekły przed wojną do Polski, nie mogą dokonać aborcji przez surowe prawo aborcyjne. Jedna ze zgwałconych Ukrainek miała być nawet namawiana przez psychologów do zatrzymania dziecka.
Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Pracownicy ukraińskiego telefonu zaufania w ciągu dwóch tygodni (1-14 kwietnia) odebrali około 400 zgłoszeń dotyczących przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich okupantów - przekazała ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa w wywiadzie dla Public News, który opublikowała na Facebooku. - Naszych pięciu psychologów [pracujących w telefonie zauważania - red.] nie radzi sobie z tym obciążeniem. Poprosiłam więc UNICEF o podwojenie liczby psychologów, aby zapewnić dobrą jakość opieki i zapewnić wypaleniu, także tych psychologów, którzy otrzymują takie apele dzień i noc. A to bardzo straszne przypadki - przekazała rzecznik cytowana przez Agencję Ukrinform.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie gwałcą kobiety, nastolatki oraz małe dzieci

14-latka z Buczy została zgwałcona przez pięciu rosyjskich żołnierzy. Nastolatka zdecydowała się zatrzymać dziecko, ponieważ po konsultacji z lekarzami okazało się, że po dokonaniu aborcji najprawdopodobniej w przyszłości nie mogłaby zajść w ciążę - informuje Radio Wolna Europa. Obecnie dziewczyna jest pod opieką psycholożki Ołeksandry Kwitko. Oprócz 14-latki kobieta ma pod opieką pięć dziewczynek w wieku od 14 do 18 lat, które zaszły w ciąże w wyniku gwałtu. Najmłodsza ofiara gwałtu, z którą pracuje psycholożka, ma 10 lat. 

Prezydentka Slowacji Zuzana Czaputova Prezydentka Słowacji do Putina: Powiedz to swoim żołnierzom

Zgwałcone Ukrainki nie mogą dokonać w Polsce aborcji 

Część uchodźczyń, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu i trafiły do Polski, nie mogą dokonać aborcji. Wszystko przez bardzo surowe przepisy, które sprawiają, że wykonanie zabiegu jest praktycznie niemożliwe. Przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandra Matwijczuk napisała na Twitterze, że "Ukrainki, które zostały zgwałcone przez Rosjan i trafiły do Polski, nie mogą tam dokonywać aborcji".

Matwijczuk podkreśla, że w Polsce istnieje możliwość dokonania aborcji w przypadku gwałtu, jednak sprawa musi trafić do sądu. Dodała także, że psychologowie w Polsce namawiali zgwałconą kobietę do zatrzymania dziecka i "przekonywali ją, że nowe życie jest cudowne". "Niszczą życie obu" - zauważyła przewodnicząca CWO i przekazała, że w Polsce jest prowadzona kampania informacyjna dla ofiar przemocy seksualnej, aby ofiary gwałtów wiedziały gdzie szukać pomocy. 

Potrzebujesz pomocy?

Pamiętaj, jeżeli ty lub bliska ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>>

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne) Ukraina. Zidentyfikowano Rosjankę, która namawiała męża do gwałcenia

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: