Kanada chce skonfiskować rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie. W Senacie projekt ustawy

Projekt ustawy "o zmianie przeznaczenia zamrożonych aktywów" trafił do kanadyjskiego Senatu. - Rząd chce umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazanie ich pokrzywdzonym - zapowiedziała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała we wtorek 26 kwietnia, że rząd jej kraju chce wprowadzić możliwość konfiskaty zamrożonych rosyjskich majątków, które zostałyby przekazane stronie pokrzywdzonej, czyli Ukrainie. Jeśli zaproponowane rozwiązanie prawne weszłoby w życie, byłoby pierwszym takim w grupie G7 (Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania).

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Morawiecki w Sejmie: Z tym pistoletem przystawianym do głowy - poradzimy sobie! Tak, żeby Polacy tego nie odczuli

Kanada chce skonfiskować rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie

- Rząd Kanady chce umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazanie ich pokrzywdzonym - mówił ministerka spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly cytowana m.in. przez CBC. - Dziś poszukujemy możliwości nie tylko zajmowania, ale także konfiskaty aktywów osób i podmiotów, na które nałożono sankcje i umożliwienia kompensaty dla ofiar z tych środków - poinformowała.

Według projektu ustawy władze mogłyby przejmować nie tylko rosyjskie majątki w przypadku naruszenia "międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa", ale także w razie "znaczącej korupcji" czy systematycznych naruszeń praw człowieka.

Projekt ustawy "o zmianie przeznaczenia zamrożonych aktywów"

W kanadyjskim Senacie we wtorek 26 kwietnia odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy S-217 "o zmianie przeznaczenia zamrożonych aktywów", który został wniesiony przez senator Ratnę Omidvar. "Projekt przewiduje przejęcie zamrożonych rosyjskich aktywów w Kanadzie i ich dalszą dystrybucję, na podstawie decyzji sądu, wśród ukraińskich obywateli i przedsiębiorstw, które ucierpiały podczas straszliwej wojny rozpętanej przez Rosję" - czytamy na stronie rządowej.

Ambasada Ukrainy w Kanadzie popiera ustawę S-217. Przedstawiciele dyplomacji napisali we wtorek  na Twitterze, że jest ona sprawiedliwa, a aktywa rosyjskich oligarchów powinny stać się częścią reparacji od państwa-agresora.

Sankcje Kanady na Rosję

Kanada nałożyła już kilka pakietów sankcji na Rosję, które objęły członków Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu i podmioty gospodarcze m.in.: z sektorów lotnictwa, elektroniki, telekomunikacji, w tym na producentów systemów nawigacyjnych i awioniki. Władze zamroziły aktywa ponad 750 osób i podmiotów. Na liście znalazły się również dwie córki prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: