Korea Północna. Kim Dzong Un: Rozbudujemy arsenał nuklearny w "jak najszybszym tempie"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wygłosił przemówienie podczas poniedziałkowej defilady wojskowej w Pjongjangu z okazji 90. rocznicy powstania koreańskiej armii ludowej. Kim Dzong Un zadeklarował, że zwiększy arsenał nuklearny kraju w przyspieszonym tempie.

Jak podaje BBC, na poniedziałkowej paradzie zaprezentowano północnokoreański balistyczny pocisk międzykontynentalny Hwasong-17, który w zeszłym miesiącu był testowany. Rakieta podczas próby eksplodowała nad stolicą Korei Północnej. Zdaniem władz Pjongjangu w rezultacie okazała się sukcesem.

Korea Północna. Kim Dzong Un zwiększy arsenał nuklearny państwa

Jak poinformowała agencja KNA, cytowana przez BBC, Kim Dzong Un zapowiedział rozbudowę arsenału nuklearnego Korei Północnej. - Będziemy nadal podejmować kroki w celu wzmocnienia i rozwoju zdolności nuklearnych naszego narodu w jak najszybszym tempie - mówił Kim Dzong Un. Dodał, że siły nuklearne  Korei Północnej "muszą być gotowe" w dowolnym momencie.

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

Według KCNA podczas defilady zaprezentowano północnokoreański balistyczny pocisk międzykontynentalny Hwasong-17, który był testowany w marcu.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Kim Dzong Un użyje broni jądrowej? Nie wyklucza tej opcji

Niedawne wybory nowego prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola, który wyraził ostrzejsze stanowisko w sprawie działań Korei Północnej, doprowadziły do pogorszenia się stosunków między Koreą Północną a Koreą Południową.  Kim Dzong Un podczas przemówienia zwrócił uwagę na to, że broń nuklearna ma odstraszać przed wojną, ale jeśli Korea Północna zostanie zaatakowana, zostanie użyta. Jak podaje BBC, południowokoreański minister obrony Suh Wook powiedział na początku kwietnia, że Korea Południowa jest w stanie uderzyć w punkty wystrzeliwania rakiet Korei Północnej.

 Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.  

W 2018 roku, po rozmowach z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem, Kim Dzong Un wprowadził moratorium na pociski balistyczne dalekiego zasięgu i testy jądrowe. W 2020 roku Kim Dzong Un stwierdził jednak, że ta obietnica już go nie obowiązuje.

Kim Dzong Un Korea Północna. Ludzie umierają z głodu nawet w największych miastach

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że w marcu tego roku Korea Północna rozpoczęła testy nuklearne w Punggye-ri, północnokoreańskim poligonie służącym do testów broni atomowej. Jak wskazuje BBC, podsyca to obawy, że kraj wznowi testowanie broni jądrowej i pocisków dalekiego zasięgu na szeroką skalę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: