Po ataku Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja rozważają wejście do NATO. Decyzja w połowie maja

Finlandia i Szwecja planują przyłączenie się do NATO. Wspólna deklaracja ma zostać ogłoszona w połowie maja - twierdzą zagraniczne media. Oba państwa zaczęły rozważania na temat swojego bezpieczeństwa po ataku Rosji na Ukrainę.

Jak podaje Reuters, inwazja Rosji na Ukrainę, która przez wrogi kraj nazywana jest nie wojną, lecz wojskową operacją specjalną, zmusiła Finlandię i Szwecję do refleksji na temat bezpieczeństwa. Kraje te do połowy maja mają podjąć decyzję, czy neutralność militarna jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo narodowe.

NATO. Finlandia i Szwecja chcą przyłączyć się do sojuszu

Finlandzki "Iltalehti" i szwedzki "Expressen" poinformowały, że władze obu krajów zastanawiają się nad przystąpieniem do NATO. Zgodnie z zapowiedzią decyzja ma zostać ogłoszona w połowie maja i dotyczyć będzie zarówno Finlandii, jak i Szwecji.

Zobacz wideo Płk Lewandowski: Armie NATO dostarczają Ukrainie swój sprzęt ponadprogramowy

"Iltalehti" poinformował, że przywódcy Finlandii i Szwecji - prezydent Sauli Niinisto i król Karol XVI Gustaw - planują spotkać się w 17-18 maja w Sztokholmie, by podjąć ostateczną decyzję, a następnie publicznie ogłosić swoje plany dotyczące ubiegania się o przyłączenie do sojuszu NATO.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Szwedzki dziennik "Aftonbladet" poinformował, powołując się na własnych informatorów, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania obiecały Szwecji zwiększoną obecność wojskową, bardziej dogłębne ćwiczenia wojskowe i silne polityczne wsparcie ze strony państw NATO podczas ewentualnego procesu aplikacyjnego do NATO.

Zastrzegł jednak, że inne źródło wskazało, że państwa NATO, takie jak Stany Zjednoczone, zgodnie z zasadami Sojuszu Obronnego, art. 8 Traktatu Waszyngtońskiego, nie mogą wyrażać żadnych formalnych gwarancji ochrony podmiotom niebędącym członkami. - Należy dokonać rozróżnienia między gwarancjami obronnymi a środkami promującymi bezpieczeństwo. Gwarancję otrzymamy po zakończeniu procesu ratyfikacji pod koniec roku. Ale de facto jest to silne wzmocnienie naszego bezpieczeństwa już od czasu, kiedy Szwecja podejmie decyzję - mówił informator "Aftonbladet".

Finlandia i Szwecja przygotowują raporty. Chodzi o bezpieczeństwo

Rząd Szwecji zwrócił się z prośbą do Finlandii o "wstrzymanie się" z decyzją o przystąpieniu do NATO do czasu, aż Szwecja przedstawi własny raport na temat sytuacji bezpieczeństwa, która uległa zmianie po wybuchu wojnie w Ukrainie. W połowie kwietnia rząd Finlandii również złożył do parlamentu własny raport w tej sprawie i wyraził poparcie przystąpienia do wojskowego sojuszu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Zgodziliśmy się, że przesuniemy publikację raportu na 13 maja. To mniej więcej dwa tygodnie wcześniej niż zamierzaliśmy - powiedziała szwedzka ministerka spraw zagranicznych Ann Linde po spotkaniu z liderami innych partii politycznych w Szwecji, które odbyło się 21 kwietnia.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Ukraińcy przechwycili wiadomości Rosjanina. "Giniemy stadami"

- Jeśli Finlandia w końcu podejmie tę decyzję (o przystąpieniu do NATO), a wszystko idzie w tym kierunku, będzie to oczywiście miało duży wpływ na naszą analizę - dodała, cytowana przez Agencję Reutera.

Przypomnijmy, Rosja wielokrotnie groziła Finlandii i Szwecji, że jeśli kraje te przystąpią do NATO, rosyjskie wojsko zareaguje rozmieszczeniem broni jądrowej i rakiet naddźwiękowych w swojej eksklawie kaliningradzkiej znajdującej się 500 km od szwedzkiej stolicy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: