Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali pięć dworców kolejowych. Region Chersonia na skraju katastrofy

Rosjanie ostrzelali pięć stacji kolejowych w zachodniej i środkowej Ukrainie. Z doniesień medialnych wynika, że są ofiary. Trwa ciągły ostrzał obwodu ługańskiego. Lokalne władze podkreślają, że region Chersonia jest na krawędzi katastrofy humanitarnej.
Zobacz wideo Mariupol - miasto w ruinach

W poniedziałek rano zostało ostrzelanych pięć dworców kolejowych w środkowej i zachodniej Ukrainie. Media podają informację o ofiarach, ich liczba jest ustalana. Ponad 16 pociągów było opóźnionych z powodu uszkodzeń. Agencja Ukrinform przekazała, że wznowiono już ruch. "Ostatni z zatrzymanych pociągów pasażerskich odjechał. Część pociągów już dotarła na stacje docelowe, część jest jeszcze w drodze" - przekazał prezes Ukraińskich Kolei.

Jeden z ataków miał miejsce w obwodzie lwowskim:

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka o m.in. Polakach: Stoją na granicy i proszą o kaszę gryczaną

Co jeszcze dzieje się w Ukrainie?

  •  Władze w Kijowie alarmują, że Rosja rekrutuje mieszkańców zaanektowanego Krymu na wojnę z Ukrainą. Według ukraińskich źródeł, okupacyjna administracja półwyspu oferuje mężczyznom do 45. roku życia wysokie zarobki, jeśli podpiszą kontrakt z rosyjską armią. W ocenie ukraińskiej prokuratury tego typu praktyki są niedopuszczalne.

Szef prokuratury dla Autonomicznej Republiki Krymu Igor Ponoczowny wyraził opinię, że wszyscy mieszkańcy Krymu, którzy są zmuszani do wstąpienia do rosyjskiej armii lub innej formacji firmowanej przez Moskwę, powinni być traktowani nie jak przestępcy, ale jak ofiary wojny i rosyjskiej agresji. Jego zdaniem tacy ludzie nie będą ścigani przez ukraińskie prawo.

  • Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że bombardowania i ostrzał zakładów Azowstal ciężką artylerią nie ustały - nawet Wielkanoc nie była przeszkodą dla Rosjan. - Pomimo publicznych oświadczeń, rosyjscy okupanci ponownie próbowali wkroczyć na terenie zakładu, ale nie udało im się - powiedział.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało z kolei, że Rosjanie i siły tzw. Donieckiej Republiki Ludowej zaprzestają działań wojennych w pobliżu Azowstalu. Resort przekazał, że nie ma przeszkód dla ewakuacji ludności cywilnej z terenu zakładów. Wcześniej, przypomnijmy, Rosja utrzymywała, że nie ma tam cywilów.

  • W obwodzie ługańskim wciąż trwa ostrzał. Spłonęły trzy bloki i cztery domy prywatne, a także kilka samochodów. Rosjanie po raz trzeci uderzyli w rafinerię w Lisiczańsku.

Mer obwodu Serhij Hajdaj przekazał, że dwanaście kolejnych osób zostało ewakuowanych z Siewierodoniecka. Autobus jednak nie dojechał do Rubiżnego z powodu rosyjskiego ostrzału. Według niego, coraz mniej osób jest gotowych do ewakuacji. W kontrolowanym przez Ukrainę obwodzie ługańskim pozostaje ponad 60 tys. osób. Cały region pozostaje bez prądu.

  • Rosjanie ostrzeliwują miejscowości w obwodzie chersońskim i sąsiednie regiony. Lokalne władze twierdzą, że region stoi na krawędzi katastrofy humanitarnej. Wskutek nocnego ostrzału Chersonia zginęła co najmniej jedna osoba.
  •  W wyniku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło 215 dzieci, a kolejne 391 zostało rannych - podało Biuro Prokuratora Generalnego.

Rosja. Pożar w BriańskuRosja. Seria pożarów w Briańsku: magazyn ropy, skład amunicji

Sekretarze stanu i sekretarz obrony USA z wizytą w Kijowie

Po powrocie z Kijowa sekretarz Antony Blinken mówił, że Rosja przegrywa wojnę, bo nie zdołała podporządkować sobie Ukrainy. - Rosja jest coraz bardziej brutalna, a zniszczenia wojenne są ogromne, ale Ukraina dzielnie stawia opór tej agresji - stwierdził. Zaznaczył, że kiedy patrzymy na cele Rosji, to widzimy, że Moskwa przegrywa wojnę.

W Kijowie Blinken przedstawił nazwisko nowego ambasadora USA w Ukrainie i ogłosił stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do kraju. Zapowiedział również, że Stany Zjednoczone przekażą kolejne środki - 713 milionów dolarów - na pomoc dla ukraińskiego rządu i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił tę wizytę jako cenną i ważną. We wpisie na Facebooku przekazał, że rozmawiał z sekretarzem stanu i sekretarzem obrony USA o wsparciu militarnym, zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, wsparciu finansowym dla Ukrainy oraz gwarancjach bezpieczeństwa.

Olaf Scholz - kanclerz NiemiecNiemieckie gazety: Coraz bardziej widać, że kanclerz Scholz jest więźniem

Więcej o: