Rosja. Władimir Putin odwiedził cerkiew i złożył życzenia. Coś się jednak nie zgadza

Władimir Putin w niedzielę miał pojawić się w moskiewskiej cerkwi, gdzie złożył życzenia z okazji świąt wielkanocnych. W mediach bardzo szybko pojawiły się jednak przypuszczenia, że prezydent Rosji wcale nie był obecny na tegorocznej uroczystości, a nagranie powstało znacznie wcześniej.

Władze Rosji starają się udowodnić, że Władimir Putin prowadzi działalność polityczną i przebywa wśród ludzi. W niedzielę 24 kwietnia w państwowych mediach transmitowano wizytę prezydenta Rosji w cerkwi, gdzie polityk złożył życzenia z okazji prawosławnych świąt wielkanocnych. Wygląd Putina był jednak niemal identyczny jak przed rokiem, co skutkowało przypuszczeniami, że nagranie przygotowano wcześniej. 

Zobacz wideo Należy rozmawiać z Putinem? Kowal: Zełenski stoi przed diabelskim dylematem

Władimir Putin w cerkwi. Identyczne nagranie z 2021 i 2022 roku

W mediach społecznościowych, ale też zagranicznych mediach pojawiły się doniesienia, że Władimir Putin odwiedził cerkiew wcześniej, a sceny z jego udziałem zostały wklejone w transmisję na żywo. Na to ma wskazywać kilka elementów.

  • W relacji z obchodów widać kościół pełny wiernych. Z kolei na kadrach, na których widoczny jest Władimir Putin, widać jedynie mera Moskwy Siergieja Sobianina oraz ochroniarzy prezydenta.
  • Kolejnym problemem jest znikający Putin. Na jednym ujęciu widać patriarchę prowadzącego liturgię, gdzie w tle znajduje się Putin na tle obrazu z koroną. Gdy kadr się zmienia, widać obraz i mera Moskwy, ale prezydenta Rosji już nie. 
  • Wątpliwości budzi też strój prezydenta. Na niedzielnej mszy ma ten sam zegarek i garnitur, co rok wcześniej na tej samej uroczystości. Rosyjskie niezależne portale, m.in. meduza.io zwracają uwagę, że to mało prawdopodobne, żeby Putin pojawił się dwa razy dokładnie w tym samym stroju i z tej samej okazji. Polityk trzyma w dłoni także taką samą świeczkę.
  • Ten sam ubiór widać także w przypadku mera Moskwy.

"Wielkanoc budzi w ludziach najjaśniejsze uczucia, wiarę w triumf życia, dobroć i sprawiedliwość"

Liturgia wielkanocna, na której miał pojawić się Putin, odbyła się w niedzielę w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Uroczystościom przewodniczył patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I. W Boskiej Liturgii, która była transmitowana podobno na żywo przez telewizje w całym kraju, udział miał wziąć Władimir Putin i mer Moskwy. Następnie zgromadzeni politycy i patriarcha złożyli wiernym życzenia.

"Przesyłam serdeczne życzenia z okazji świąt Wielkanocy. To wielkie święto jednoczy prawosławnych, wszystkich obywateli Rosji, którzy obchodzą Zmartwychwstanie Chrystusa, a także święto wysokich ideałów i wartości moralnych. Wielkanoc budzi w ludziach najjaśniejsze uczucia, wiarę w triumf życia, dobroć i sprawiedliwość" - napisał Putin w nocie, którą udostępniły media, np. Interfax. Warto dodać, że Rosjanie prowadzili w tym czasie wzmożony ostrzał południowej i wschodniej Ukrainy, doprowadzając do śmierci kolejnych cywilów. 

Putin zwrócił się też do Cyryla I. "Z satysfakcją zdajemy sobie sprawę, że pod waszym przewodnictwem Kościół rozwija owocną interakcję z państwem, wnosząc ogromny wkład w promocję tradycyjnych wartości duchowych, moralnych i rodzinnych w społeczeństwie oraz w wychowanie młodego pokolenia. W trudnym czasie zależy nam na umacnianiu harmonii i wzajemnego zrozumienia między ludźmi" - napisał prezydent Rosji.

Więcej o: