Niespokojnie na granicy Izraela i Libanu. Atak rakietowy, Izrael odpowiedział artylerią

Rakieta wystrzelona z terytorium Libanu uderzyła w rejonie miasta Matzuva na północy Izraela. Nie spowodowała żadnych zniszczeń. W odpowiedzi izraelskie siły zbrojny ostrzelały z artylerii miejsce, z którego miała być wystrzelona rakieta. Może to być powiązane ze starciami izraelskiej policji z wiernymi w meczecie Al Aksa w Jerozolimie.

Izraelskie Siły Zbrojne poinformowały w nocy z poniedziałku na wtorek, że ostrzelały miejsce w Libanie, z którego miała zostać wystrzelona rakieta w kierunku Izraela. Libańska rakieta spadła na północy kraju, nie powodując strat ani nie raniąc nikogo.

W reakcji dokonano ostrzału artyleryjskiego, którego celem miało być miejsce wystrzelenia rakiety oraz "infrastruktura". Siły Zbrojne Izraela pokazały nagranie, mające przedstawiać ostrzał.

Izraelska policja w świętym meczecie

Nie ma informacji o tym, kto odpowiada za wystrzelenie rakiety. Oba kraje pozostają we wrogich stosunkach, jednak granica między nimi jest w dużej mierze spokojna. Od czasu do czasu dochodzi do incydentów, jak zestrzelenie drona czy ostrzału. 

Zobacz wideo Izraelska armia chwali się skutecznością Żelaznej Kopuły

Jak opisuje Reuters, wzrost napięcia może być związany z ostatnimi wydarzeniami w meczecie Al Aksa w Jerozolimie. Tak uważa m.in. rzecznik prasowy armii izraelskiej, Ran Kochav. Jego zdaniem rakietę mogła wystrzelić jedna z grup palestyńskich działających w Libanie.

W tym miesiącu żydowskie święto Pesach zbiegło się z muzułmańskim okresem postu i modlitwy, Ramadanem. W meczecie Al Aksa, który jest trzecim najświętszym miejscem islamu, doszło do starć z izraelską policją. W wyniku ataków policji rannych zostało co najmniej 57 Palestyńczyków. 21-latek zapadł w śpiączkę i jest w stanie krytycznym. 

Izraelska policja mówi, że interweniowała w związku z używaniem petard i fajerwerków przez tłum Palestyńczyków - podaje Reuters. Strona palestyńska zarzuca Izraelowi, że dalej ogranicza możliwości modlitwy i odwiedzania meczetu Al Aksa przez wiernych, a także robi za mało, by egzekwować zakaz żydowskiej modlitwy na ternie kompleksu. Co jakiś czas grupy żydowskie wchodzą na teren meczetu, by się tam modlić - znajduje się on na Wzgórzu Świątynnym, które jest najświętszym miejscem dla wyznawców judaizmu. 

TrypolisLiban tonie w długach i ciemności. Kryzys wpędził miliony w skrajne ubóstwo

Więcej o: