Francja. Ostateczne wyniki wyborów. Emmanuel Macron wygrywa i zdobywa 58,54 proc. głosów

Znamy już ostateczne wyniki wyborów na prezydenta Francji. Zwyciężył Emmanuel Macron, który zdobył 58,54 proc. głosów. Jego kontrkandydatka Marine Le Pen zdobyła 41,46 proc. głosów.

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu danych ze wszystkich lokali wyborczych poinformowano, że w niedzielnym głosowaniu zwyciężył urzędujący prezydent Emmanuel Macron, który wyprzedził o ponad 17 punktów procentowych liderkę partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

Zobacz wideo Francja wybrała. Program specjalny Gazeta.pl (24.04)

Wybory prezydenckie we Francji. Emmanuel Macron pokonał Marine Le Pen

Tym samym potwierdziły się niedzielne wstępne wyniki głosowania. Z danych MSW wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Emmanuel Macron otrzymał 58,54 procent głosów. Na Marine Le Pen głosowało 41,46 procent wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła 71,9 procent, co stanowi drugi najgorszy wynik w historii bezpośrednich wyborów prezydenckich we Francji.

Popierany przez liberalną partię "En Marche" Emmanuel Macron pokonał liderkę narodowców Marine Le Pen po raz drugi z rzędu, choć tym razem otrzymał o 8 punktów procentowych mniej niż w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Emmanuel Macron jest czwartym prezydentem w historii Piątej Republiki, któremu udało się wywalczyć reelekcję. Ostatni raz uczynił to prezydent Jacques Chirac w 2002 roku. Macron będzie pełnił urząd prezydenta Francji do 2027 roku.

Mateusz Morawiecki pogratulował Emmanuelowi Macronowi wygranej

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Emmanuelowi Macronowi wygranej w wyborach prezydenckich we Francji oraz reelekcji na stanowisko prezydenta. "Każde wybory są świętem demokracji. Nawet po najbardziej gorącej kampanii przychodzi czas żmudnej pracy. Polska i Francja mają wiele wspólnych wyzwań i wspólnych interesów. Przed nami czas pracy nad nimi. Przyszłość Europy leży w naszych rękach" - napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Więcej o: