Sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin udali się w sobotę do Polski, skąd drogą lądową dotarli do Kijowa. Tam spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i kluczowymi ukraińskimi ministrami. Informację tę przekazał agencji Reuters wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu. Szczegóły podróży oraz ustalenia dotyczące bezpieczeństwa są jednak tajne.
Celem wizyty było przedstawienie wsparcia Zachodu dla Ukrainy. Blinken i Austin zapowiedzieli udzielenie nowego wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 322 mln dolarów. Łącznie amerykańska pomoc dla tego kraju miała wzrosnąć do 3,7 mld dolarów. Amerykańscy urzędnicy podkreślali też zmianę w przebiegu konfliktu po tym, jak ukraińskie wojska zostały uzbrojone w broń z Zachodu.
- To będzie stanowić wsparcie dla Ukrainy, zgodnie z jej potrzebami, zwłaszcza w związku z walką w Donbasie. Pomoc pomoże też ukraińskiej armii w przystosowaniu się do używania bardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia i systemów obrony przeciwlotniczej - powiedział rozmówca Reutersa z Departamentu Stanu. W poniedziałek szkolenie z obsługi ciężkiej artylerii, która zostanie wysłana do Ukrainy, zakończy ponad 50 ukraińskich żołnierzy.
Ponadto zapowiedziano powrót amerykańskich dyplomatów do Kijowa. W poniedziałek 25 kwietnia Joe Biden ma powołać obecną ambasadorkę USA w Słowacji Bridget Brink na ambasadorkę w Ukrainie. Wcześniej stanowisko ambasadora w Kijowie nie było obsadzone i to aż przez dwa lata. - Nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz, a powrót dyplomacji do Ukrainy ma też oczywiście symboliczne znaczenie - dodaje rozmówca agencji.
Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.
Antony Blinken i Lloyd Austin przyjechali do Kijowa bez dziennikarzy. Władze Stanów Zjednoczonych tłumaczyły tę decyzję kwestiami bezpieczeństwa. Administracja poprosiła też media o to, by nie informowano o wizycie urzędników, dopóki nie opuszczą oni terytorium Ukrainy.
Sekretarz obrony USA uda się teraz do Niemiec, gdzie ma rozmawiać z ministrami obrony 20 państw i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Spotkanie odbędzie się w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein. Rozmowy mają dotyczyć potrzeb ukraińskiego wojska. Zgodnie z zapowiedziami, Stany Zjednoczone mają przekazać 400 mln dolarów pomocy wojskowej dla 15 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bałkanów - do państw, które czują się zagrożone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
W ostatnim czasie rosyjskie wojsko przegrupowało się i zaatakowało terytoria w południowo-wschodniej części Ukrainy. W poniedziałek rozpoczął się 61. dzień wojny wywołanej przez Rosję.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.