Wybory parlamentarne w Słowenii. Porażka "małego Orbana". Triumf opozycji

Opozycyjna partia Ruch Wolności zwyciężyła w niedzielnych wyborach w Słowenii - tak wynika z sondażu exit poll. Liberalne ugrupowanie Roberta Goloba uzyskało lepszy wynik, niż wskazywały sondaże. Największym przegranym okazał się dotychczasowy premier Janez Jansza.

W niedzielę 24 kwietnia odbyła się druga tura wyborów prezydenckich we Francji. Tymczasem w Słowenii miały miejsce wybory parlamentarne. Według sondażu exit poll zwyciężyła liberalna partia Ruch Wolności Roberta Goloba, zdobywając 35,8 proc. głosów.

Janez Jansa (zdjęcie ilustracyjne)Słoweńscy dyplomaci wrócą do Kijowa. "Pracujemy, by UE zrobiła to samo"

Wybory parlamentarne w Słowenii. Wysoki wynik opozycyjnego Ruchu Wolności

Według pierwszych sondaży, na jakie powołuje się Reuters, partia obecnego premiera kraju Janeza Janszy poniosła porażkę z opozycyjną partią Roberta Goloba. SDS uzyskało 22,5 proc. Na trzecim miejscu znalazła się natomiast partia NSi, uzyskując niecałe siedem proc. 

Sondaże exit poll są o tyle zaskakujące, że niedawne przedwyborcze badania wskazywały, że SDS Janszy może liczyć na 24 proc. poparcia, natomiast Ruch Wolności był oceniany na 27,7 proc. 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nietypowe wystąpienie byłego premiera Słoweni w PE

Słowenia. Ruch Wolności Roberta Goloba zwycięża wyniki parlamentarne

Jak podaje Reuters powołując się na dane komisji wyborczych, frekwencja do godz. 16. wynosiła podczas dzisiejszych wyborów 49,3 proc. Wiele wskazuje jednak, że ostateczna frekwencja wyniesie 68 proc.

55-letni Robert Golob w przeszłości był ministrem energetyki i dyrektorem państwowej firmy energetycznej, która uruchomiła projekty zielonej energii. Polityk otwarcie popiera sankcje wobec Rosji i oskarża Janszę, że ten wykorzystuje wojnę w Ukrainie dla własnych korzyści politycznych. 

63-letni Janasz jest natomiast sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana, a także wielbicielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - zauważa france24. Według Słoweńców, z którymi rozmawiała Agencja Reutera, w polityce krajowej potrzeba nowych twarzy.

Czołg typu T-72 (zdjęcie ilustracyjne)Media: Słowenia odda czołgi Ukrainie, dostanie za to niemieckie

Więcej o: