Katastrofa u wybrzeży Japonii. Zatonął wycieczkowiec z 26 pasażerami. Są ofiary śmiertelne

Ważący 19 ton statek wycieczkowy Kazu I zatonął na zachodnim wybrzeżu półwyspu Shiretoko na japońskiej wyspie Hokkaido. Straż przybrzeżna zdołała odnaleźć do tej pory 10 osób - wszystkie zmarły. Akacja ratunkowo-poszukiwawcza z użyciem łodzi patrolowych, samolotów i helikopterów ciągle trwa.

Wycieczkowiec Kazu I wypłynął z portu Utoro około 10 rano w sobotę. Zabrał 26 osób, w tym dwójkę dzieci, na rejs wzdłuż wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO półwyspu Shiretoko, który jest siedliskiem wielu niezwykle rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Wycieczka powinna potrwać trzy godzinny, statku spodziewano się z powrotem około godziny 13. Tego dnia jednak na morzu były bardzo wysokie fale i wiał mocny wiatr. Do tego stopnia, że kutry rybackie zawróciły do portu dużo wcześniej niż zazwyczaj.

Zobacz wideo Morfodynamika plaży

Zatonął statek wycieczkowy z 26 pasażerami

Około godziny 13.15 załoga statku zaalarmowała japońskie straże ratunkowe, że woda zalewa statek od strony dziobu. Ostatni kontakt z załogą miał miejsce o godzinie 14, kiedy ta przekazywała swojej firmie, że wycieczkowiec przechyla się pod kątem 30 stopni - donosi agencja informacyjna Kyodo. Zgodnie z zapewnieniami obsługi statku, pasażerowie zostali zaopatrzeni w kamizelki ratunkowe. Statkiem kierował 54-letni kapitan i 27-letni majtek.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ratownicy zajmują się rozbitkiem z wycieczkowca znalezionym na skałach u wybrzeża ShiretokoRatownicy zajmują się rozbitkiem z wycieczkowca znalezionym na skałach u wybrzeża Shiretoko fot. 1st Regional Japan Coast Guard Headquarters via AP

Przypuszcza się, że łódź znajdowała się w pobliżu turystycznie popularnego wodospadu Kashinu, leżącego 27 km od macierzystego portu jednostki. Miejsce znane jest ze zdradliwego i kamienistego wybrzeża oraz silnych prądów utrudniających statkom manewrowanie. Straż przybrzeżna wysłała na ratunek pięć łodzi patrolowych i dwa samoloty, poszukiwania trwały do późna w sobotę. W niedzielę do poszukiwań dołączyły kutry rybackie i inne wycieczkowce, część z nich musiała zawrócić po kilku godzinach z powodu silnego wiatru - relacjonuje "Japan Times".

Ratownicy przewożą rozbitka z katastrofy do szpitalaRatownicy przewożą rozbitka z katastrofy do szpitala Koki Sengoku / AP / AP

Tego dnia udało się odnaleźć 10 osób. Dziewięć z nich znaleziono w wodzie lub na pobliskich skałach. Potwierdzono zgony wszystkich odnalezionych pasażerów, pozostałe 16 osób ciągle uważa się za zaginione.

Japońska straż przybrzeżna szuka pozostałych rozbitków z łodzi, samolotu i helikopteraJapońska straż przybrzeżna szuka pozostałych rozbitków z łodzi, samolotu i helikoptera Kyodo News via AP

Urzędnik z lokalnej spółdzielni rybackiej przekazał agencji Reuters, że temperatura wody w tych rejonach o tej porze roku wynosi około 2 do 3 stopni Celsjusza, co oznacza, że wystarczy tylko kilka minut zanurzenia, żeby stracić przytomność.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Kazu I był w tym sezonie pierwszym wycieczkowcem, który zaczął działać w tym regionie. Tragicznego dnia kapitan innego wycieczkowca miał odradzać załodze wypływanie w morze. Według Ministerstwa Infrastruktury, Transportu i Turystyki statek Kazu I w ubiegłym roku miał już inne wypadki: w maju zderzył się z pływającym obiektem, przez co ranne zostały trzy osoby, po czym w czerwcu osiadł na mieliźnie niedługo po opuszczeniu portu - relacjonuje agencja Kyodo.

Władimir Putin Rosja rozpoczęła ćwiczenia w pobliżu Japonii. Czy to ostrzeżenie od Putina?

Ministerstwo po tragedii na morzu rozpoczęło kontrolę w biurze operatora łodzi, a japońska Rada Bezpieczeństwa Transportu wysłała urzędników do lokalnego biura straży przybrzeżnej w celu zbadania incydentu. Do tej pory nie są znane dokładne przyczyny zatonięcia statku, który na pokład mógł zabrać aż 65 pasażerów. 

Więcej o: