Wybory prezydenckie we Francji. Emmanuel Macron zwycięża - wstępne wyniki mówią o 58,2 proc. głosów

Emmanuel Macron zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Jak wynika ze wstępnych wyników, obecnie urzędujący prezydent zdobył 58,2 proc. głosów, a jego kontrkandydatka, Marine Le Pen otrzymała 41,8 proc. wskazań.

W pierwszej turze wyborów największą liczbę głosów również uzyskał Emmanuel Macron. Zagłosowało na niego wówczas 27,8 proc. wyborców. Od tego czasu umacniał swoją pozycję, o czym świadczyły kolejne sondaże. Ostatnie badanie przed drugim, decydującym starciem wskazało, że polityk utrzyma się przy władzy i zostanie w Pałacu Elizejskim.

APTOPIX France Presidential ElectionWybory we Francji. Frekwencja zaskakuje. Tak źle nie było od dekad

Emmanuel Macron ponownie wybrany na prezydenta Francji

Według wstępnych wyników ogłoszonych w niedzielę 24 kwietnia, Francuzi wybrali Emmanuela Macrona na II kadencję. Uzyskał on 58,2 proc. głosów, podczas gdy na kandydatkę skrajnej prawicy, Marine Le Pen zagłosowało 41,8 proc. wyborców - wynika z sondażu Ipsos-Sopra Steria.

Emmanuel Macron jest czwartym prezydentem w historii Piątej Republiki, któremu udało się wywalczyć reelekcję. Ostatni raz uczynił to prezydent Jacques Chirac w 2002 roku.

W swoim programie szef państwa proponował podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat oraz reformę sądownictwa i szkolnictwa. Macron obiecał też budowę reaktorów nuklearnych i rozwój odnawialnych źródeł energii. W kwestiach międzynarodowych szef państwa opowiedział się za wzmocnieniem sojuszu z Niemcami i dalszym wspieraniem Ukrainy.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dla UE oznaczałaby wygrana Marine Le Pen w wyborach prezydenckich? Prof. Belka: To byłoby ze szkodą dla Europy
Więcej o: