MAEA: Ukraina wystąpiła o sprzęt do obsługi elektrowni jądrowych

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Ukraina zwróciła się do niej z prośbą o "pełną listę urządzeń, których potrzebuje do obsługi elektrowni jądrowych podczas wojny z Rosją". "Będziemy koordynować wdrażanie pomocy" - napisał w oświadczeniu dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Ukraina wystąpiła z prośbą do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o sprzęt do obsługi elektrowni jądrowych. "Potrzeby są ogromne i jestem bardzo wdzięczny za znaczne wsparcie, które nasze państwa członkowskie już zasygnalizowały" - poinformował w oświadczeniu dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi. W przyszłym tygodniu dyrektor ma odwiedzić elektrownię w Czarnobylu i przekazać sprzęt do monitorowania promieniowania oraz środki ochrony osobistej.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo W jaki sposób sytuacja w Ukrainie wpłynie na nasze dzieci?

Ukraina prosi o sprzęt dla elektrowni jądrowych. "Będziemy koordynować wdrażanie pomocy"

Władze Ukrainy przekazały listę, która obejmuje urządzenia do pomiaru promieniowania, materiały ochronne, pomoc komputerową, systemy zasilania i generatory diesla. "Będziemy koordynować wdrażanie pomocy, jaką zapewni MAEA i jej państwa członkowskie, w tym dostarczając wymagany sprzęt bezpośrednio do ukraińskich obiektów jądrowych" - napisał Grossi. 

Ukraina ma 15 czynnych reaktorów w czterech elektrowniach. Siedem z nich jest podłączonych do sieci, w tym dwa w zakładzie w Zaporożu, który jest obecnie kontrolowany przez Rosję. Grossi powiedział, że MAEA nadal nie odbiera zdalnej transmisji danych z systemów monitorowania zainstalowanych w nieczynnej elektrowni w Czarnobylu - podała Agencja Reutera.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjnePrawosławna Wielkanoc w Ukrainie. Mocne słowa duchownego i odezwa Zełenskiego

Rosyjskie siły zdobyły w Czarnobylu

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, już pierwszego dnia wojny, 24 lutego, Rosjanie weszli na teren elektrowni w Czarnobylu. Wzięli wówczas członków personelu za zakładników. Ukraina 10 marca poinformowała o utracie łączności z obiektem - dopiero 20 marca udało się przeprowadzić częściową rotację personelu dbającego o bezpieczeństwo elektrowni. Wojska rosyjskie wycofały się z elektrowni 31 marca. Mimo zajęcia terenu ukraińscy pracownicy nie przerwali pracy i w dalszym ciągu nadzorowali bezpieczne przechowywanie zużytego paliwa nuklearnego oraz szczątki reaktora, który eksplodował w 1986 roku.

Jelizawieta i Sonia, aktorki z MariupolaMariupol. Nie żyją dziewczynki, które grały w teatrze. "Zemścimy się"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: