Prawosławna Wielkanoc w Ukrainie. Mocne słowa metropolity Epifaniusza i odezwa Zełenskiego

Rosjanie postępują tak, jakby byli inspirowani przez diabła - mówił w wielkanocnej homilii zwierzchnik Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, metropolita Epifaniusz.

Dziś wierni kościołów wschodnich na Ukrainie świętują Wielkanoc. W cerkwiach trwały nocne nabożeństwa. Z powodu wojennych ograniczeń wielu wiernych nie mogło być jednak w świątyniach. 

Główne nabożeństwo odprawiono w kijowskim soborze świętego Michała. Było ono transmitowane w telewizji oraz w internecie. Celebrujący nabożeństwo zwierzchnik Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, metropolita Epifaniusz zaznaczył, że Rosja nie uszanowała świętego dla każdego chrześcijanina okresu Wielkiego Tygodnia i czasu paschalnego. 

Zobacz wideo Mariupol - miasto w ruinach

Prawosławna Wielkanoc w Ukrainie. Metropolita Epifaniusz: Rosyjskie wojska nie zaprzestały swoich zbrodni

Jak podkreślił, rosyjskie wojska nie tylko nie zaprzestały swoich zbrodni, ale dokonały jeszcze większego przelewu krwi, tak, jakby były inspirowane przez samego diabła. "Czyż te trujące, śmiercionośne płody "rosyjskiego miru" nie są dostatecznym świadectwem tego, że nie Bogiem błogosławione, ale przeklęte są czyny Rosji, jej władz, wojska i zatrutych kłamstwem mieszkańców?" - mówił do wiernych prawosławny hierarcha.

W nocy w Kijowie, tak jak w wielu innych miastach, obowiązuje godzina policyjna. Z tego powodu możliwość uczestnictwa wiernych w nabożeństwach była mocno ograniczona. Większość Ukraińców to wyznawcy prawosławia. 

Władimir Putin podczas rozmowy z Siergiejem Szojgu; 21 kwietnia 2022 r.Władimir Putin trzyma stół podczas spotkania z Szojgu. "Teatrzyk"

Ukraina. Odezwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Z okazji Wielkanocy głos zabrał także prezydent Wołodymyr Zełenski, który opublikował odezwę do narodu ukraińskiego.

"W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę urzeczywistnienia naszego wielkiego marzenia: by nastał kolejny wielki dzień - dzień, w którym na Ukrainie zapanuje wielki pokój. A wraz z nim - wieczna zgoda i dobrobyt. Wielkanoc daje nadzieję i wiarę w to, że światło przezwycięży ciemność, dobro przezwycięży zło, życie przezwycięży śmierć i z pewnością - zwycięży Ukraina" - powiedział prezydent Zełenski w nagraniu opublikowanym w internecie. 

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sztab Generalny Ukrainy o walkach 

Tymczasem Sztab Generalny Ukrainy podaje, że Rosjanie rozmieścili 60 km od granicy kraju mobilne wyrzutnie "Iskander-M", z których odpalane są czterotonowe rakiety o zasięgu 500 kilometrów, przeznaczone do atakowania ważnych celów lądowych. "Wróg przegrupowuje i zwiększa jednostki wojsk rakietowych i artylerii w celu wsparcia działań ofensywnych. Na kierunku słobodziańskim agresor zwiększa zgrupowanie wojsk, koncentrując dodatkowe jednostki w okolicy Biełgorodu. Nadal blokowany i ostrzeliwany jest Charków" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego.

W rejonie Doniecka i Tawrii Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał pozycji ukraińskich z użyciem moździerzy, haubic i baterii rakiet. Kontynuuje szturm w okolicy Siewierodoniecka Kurachowa i Popasnej.

Intensywnie ostrzeliwany jest teren mariupolskiego zakładu Azowstal. Fabryka jest również bombardowana z samolotów dalekiego zasięgu. Ukraiński wywiad donosi że w tej okolicy Rosjanie korzystają z sieci kolejowej w celu uzupełnienia amunicji, paliwa i żywności dla wojska.

U ujścia Donu Rosjanie utrzymują zajęte wcześniej pozycje, niszcząc ogniem artyleryjskim cywilną infrastrukturę miast i osiedli.

Jelizawieta i Sonia, aktorki z MariupolaMariupol. Nie żyją dziewczynki, które grały w teatrze. "Zemścimy się"

Więcej o: