Sekretarz ONZ Antonio Guterres spotka się z Władimirem Putinem. Później pojedzie do Kijowa

Antonio Guterres w czwartek 28 kwietnia odwiedzi Kijów i spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie rozmawiał w Moskwie z Władimirem Putinem.

O wizycie Antonio Guterresa w Rosji i Ukrainie poinformowała rzeczniczka sekretarza generalnego ONZ Eri Kaneko.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Jak przekazała na konferencji prasowej, we wtorek 26 kwietnia Guterres będzie w Moskwie. Tam spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i prezydentem Władimirem Putinem. Wizytę sekretarza generalnego ONZ w Moskwie potwierdził Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. 

Antoni Guterres spotka się z Władimirem Putinem. Później odwiedzi Kijów

W czwartek 28 kwietnia odwiedzi Kijów i spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Odbędzie również roboczą rozmowę z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. W Kijowie Guterres odwiedzi też pracowników agencji ONZ, którzy przedstawią mu sytuację humanitarną. Jak informowała Kaneko, Guterres liczy, że wizyta pozwoli przywrócić pokój w Ukrainie. 

Zatrzymana Ukrainka.Wywiad zatrzymał Ukrainkę. Kobieta przekazywała informacje Rosji

Z inicjatywą rozmów wystąpił szef ONZ, który wysłał do obu stolic listy z prośbą o spotkania z przywódcami. Jak poinformowało biuro Antonio Guterresa, rozmowy z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim mają dotyczyć możliwości osiągnięcia pokojowego zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Grób masowy w okolicy Mariupola.Kolejny zbiorowy grób w Mariupolu. "Ukrywanie skutków zbrodni wojennych"

Więcej o: