USA stworzyły specjalne drony Phoenix Ghost. Przekażą je Ukrainie. "Ich głównym celem jest atak"

Ukraina dostanie od Stanów Zjednoczonych drony Phoenix Ghost. - Zostały opracowane dla zestawu wymagań, które bardzo dokładnie odpowiadają temu, czego Ukraińcy potrzebują teraz w Donbasie - powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby. A Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. - Kolejna faza wojny wymaga innego typu uzbrojenia - mówił prezydent USA.

Drony, który otrzyma Ukraina, zostały opracowane przez Siły Powietrzne USA do atakowania celów - informuje Agencja Reutera. Pentagon przekazał, że sprzęt ulega zniszczeniu po jednokrotnym użytku.

Zobacz wideo Mała wieś pod Kijowem, Moschun, została zniszczona przez Rosjan

Pentagon o dronie Ghost: Jego głównym celem jest atak

Stany Zjednoczone stworzyły drony, które pomogą Ukrainie podczas wojny. Phoenix Ghost - jak powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby - został opracowany dla zestawu wymagań, które bardzo dokładnie odpowiadają tym, czego Ukraińcy potrzebują teraz w Donbasie.

Kirby dodał, że dron ten może również przekazywać obraz, ale podkreślił, że "jego głównym celem jest atak". Rzecznik Pentagonu nie podał szczegółów dotyczących zasięgu ani precyzji drona. 

Kirby przekazał, że szkolenie z obsługi dronów Phoenix Ghost będzie podobne do tego, jakie kilkoro Ukraińców przeszło w Stanach Zjednoczonych w zakresie obsługi dronów Switchblade. Kirby nie wyjaśnił, jakie są plany szkolenia oraz ilu wojskowych je przejdzie. Drony nie zostały jeszcze wysłane na terytorium Ukrainy. 

Palety z bronią i amunicją, przekazane Ukrainie przez USA (zdjęcie ilustracyjne)MSZ Rosji grozi USA: Możemy legalnie ostrzelać wasze konwoje z bronią

Joe Biden ogłasza kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Podczas czwartkowego wystąpienia w Białym Domu prezydent Joe Biden powiedział, że kolejna faza wojny wymaga innego typu uzbrojenia dla Ukrainy. - Dziś ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów dla Ukrainy, by mogła prowadzić walkę na wschodzie, w regionie Donbasu. Ten pakiet obejmuje ciężką artylerię, dziesiątki haubic oraz 144 tysiące pocisków artyleryjskich. Pakiet obejmuje także kolejne drony bojowe - mówił Biden. Dodał, że USA wspierają także transfer uzbrojenia dla Ukrainy od innych krajów. - Nie zawsze możemy informować o wszystkim, co z partnerami robimy dla wsparcia walki o wolność Ukrainy, ale mogę powiedzieć, że aktualizujemy doktrynę grubej pałki prezydenta Roosevelta: "Mów łagodnie i noś przy sobie dużego Javelina" - powiedział prezydent USA.

Zniszczenia w MariupoluEksperci OSW o Mariupolu: Polecenie Putina sygnalizuje znaczne straty Rosjan

Joe Biden poinformował, że USA przekażą rządowi w Kijowie 500 milionów dolarów bezpośredniej pomocy ekonomicznej. Ogłosił też zakaz wpływania do amerykańskich portów rosyjskich statków. Biden wyraził przekonanie, że Putin nie osiągnął swoich celów na Ukrainie i że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy nie zmniejszą wsparcia dla "dzielnego narodu ukraińskiego".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: