Wojna w Ukrainie. SBU: Rosja wręcza medale żołnierzom za egzekucje cywilów

"Rosja zachęca do okrucieństw swoich wojskowych i wręcza im medale za egzekucje cywilów" - informują Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W czwartek opublikowały w sieci kolejne nagranie przechwyconej rozmowy między dwoma rosyjskimi żołnierzami. Jeden z Rosjan mówi drugiemu, że był w grupie, która zastrzeliła 25 cywili jadących autobusem.

Trwa 58. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w piątek w porannym komunikacie, że Rosjanie nasilili działania ofensywne w kierunku Doniecka oraz w regionie Tawrii na Zaporożu.

Zobacz wideo Mała wieś pod Kijowem, Moschun, została zniszczona przez Rosjan

Rosyjski żołnierz: Mieliśmy tu 25 cywilów, jechali autobusem. Zabiliśmy ich

Dzień wcześniej Ukraińskie Służby Bezpieczeństwa opublikowały w sieci za pośrednictwem komunikatora Telegram przechwycone nagranie rozmowy dwóch rosyjskich żołnierzy, "którzy chwalili się swoimi osiągnięciami", jako kolejny dowód, że "Rosja zachęca do okrucieństw swoich wojskowych i wręcza im medale za egzekucje cywilów". Podczas rozmowy rosyjskich wojskowych jeden z nich powiedział: "Mieliśmy tu 25 cywilów, jechali autobusem. Zabiliśmy ich". Nie podano, gdzie miało dojść do egzekucji 25 cywili, ani z jakich jednostek są żołnierze, których rozmowę przechwycono. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Po chwili na nagraniu udostępnionym przez ukraińskie służby słyszymy, jak inny żołnierz mówi o planowaniu gwałtu na Ukraince. - Poznałem tu dziewczynę, myślę o randce z nią. Dla dwojga. Odmówiła. Siedzi tu ze mną - mówił rozbawiony Rosjanin. 

 

Wojna w Ukrainie. Odkryto kolejne groby z ciałami cywilów

W Borodziance w obwodzie kijowskim znów znaleziono dwa groby, z ciałami dziewięciu cywilów - podała w czwartek lokalna policja. W jednym były ciała dwóch cywilnych mężczyzn w wieku 35 lat i 15-letniej dziewczyny. W drugim grobie funkcjonariusze organów ścigania znaleźli ciała sześciu osób - czterech mężczyzn i dwóch kobiet. Zidentyfikowano tożsamość czterech ofiar.

- Ci ludzie zostali zabici przez najeźdźców, niektórzy zmarli mają ślady tortur. Chcę podkreślić, że to byli cywile. Rosyjskie wojsko celowo strzelało do niewinnych ludzi, którzy nie stawiali oporu i nie stanowili żadnego zagrożenia - powiedział Andriej Nebitow, szef policji obwodu kijowskiego Teraz ciała ofiar zostaną zbadane przez biegłych.

Mahusz, 3 kwietnia.Zbiorowy grób pod Mariupolem na zdjęciach satelitarnych

W środę ukraińscy ratownicy zakończyli usuwanie gruzów po wyparciu wojsk rosyjskich z Borodzianki. Wśród rumowisk znaleźli ponad 40 martwych przysypanych ciał.

Po wycofaniu wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego na wyzwolonym terytorium znaleziono już ponad 900 zabitych cywilów. Według prokuratorki generalnej Iriny Wenediktowej największą liczbę ofiar masowych morderstw ludności cywilnej w obwodzie kijowskim odnotowano właśnie w Borodziance.

Palety z bronią i amunicją, przekazane Ukrainie przez USA (zdjęcie ilustracyjne)MSZ Rosji grozi USA: Możemy legalnie ostrzelać wasze konwoje z bronią

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: