Watykan. Orban spotkał się z Franciszkiem. "Poprosiłem o wsparcie naszych wysiłków na rzecz pokoju"

Viktor Orban udał się do Watykanu w swoją pierwszą zagraniczną podróż po wygranych wyborach parlamentarnych. Szef rządu Węgier spotkał się z papieżem Franciszkiem. Tematem rozmów była m.in. wojna w Ukrainie.

Viktor Orban spotkał się w czwartek (21 kwietnia) przed południem w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Prywatna audiencja trwała ok. 40 minut. Premier poinformował, że jego kraj przyjął największą liczbę uciekających przed wojną uchodźców w przeliczeniu na liczbę obywateli, za co podziękował politykowi papież. - Poprosiłem papieża Franciszka o wsparcie naszych wysiłków na rzecz pokoju - powiedział Orban.

To pierwsza zagraniczna wizyta Orbana po tym, jak jego konserwatywne ugrupowanie Fidesz wygrało wybory parlamentarne 3 kwietnia. Wcześniej Viktor Orban jako cel swojej pierwszej wizyty wybierał głównie Warszawę. Stolica Polski była odwiedzana przez premiera Węgier po zwycięstwie w wyborach w 2010, 2014 i 2018 roku.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mariupol - miasto w ruinach

Viktor Orban: W polityce prorodzinnej możemy liczyć na papieża

Viktor Orban podkreślił w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z papieżem, że relacje Węgier z Watykanem mają charakter przede wszystkim duchowy, a nie polityczny. Szef rządu znajduje silne poparcie papieża Franciszka dla swoich prorodzinnych poglądów.

- Wszyscy myślimy tutaj, w Rzymie, Watykanie i Budapeszcie, że najważniejszą wspólnotą naszych czasów jest rodzina. To jest ostateczne schronienie i ostateczna ostoja dla współczesnego człowieka, więc wszystkie nasze wysiłki muszą zostać zmobilizowane, aby chronić i wzmacniać tę wspólnotę, najważniejszą ludzką wspólnotę naszych czasów. I w tym możemy liczyć na Ojca Świętego - cytuje słowa Viktora Orbana Vatican News.

Papież Franciszek na nabożeństwie z okazji Niedzieli Palmowej w WatykaniePapież znów nie wskazał winnego wojny. Prosił o wybaczanie oprawcom

Watykan. Od ostatniej wizyty minęło zaledwie 7 miesięcy

To nie pierwsza wizyta Viktora Orbana w Watykanie. W marcu 2017 r. przybył na audiencję u Franciszka wraz z innymi politykami z krajów Unii Europejskiej w związku z obchodami 60. rocznicy Traktatów Rzymskich. Ostatni raz widział się z głową Kościoła 12 września, podczas kurtuazyjnego spotkania przy okazji 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Od poprzedniego spotkania minęło zaledwie siedem miesięcy, ale sytuacja w Europie od tamtej pory diametralnie się zmieniła - od niemal dwóch miesięcy trwa bowiem wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję. 

Spotkanie Orban - Putin (2015)Doradca Zełenskiego: Węgry częściowo ponoszą winę za zbrodnie wojenne

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: