By造 premier S這wacji z zarzutami dot. za這瞠nia grupy przest瘼czej. Drugi wa積y polityk zatrzymany

By造 premier S這wacji Robert Fico us造sza zarzuty dotycz帷e za這瞠nia zorganizowanej grupy przest瘼czej i udzia逝 w niej. W tej samej sprawie zatrzymano by貫go ministra spraw wewn皻rznych Roberta Kaliniaka.

Zatrzymania przeprowadziła Krajowa Agencja Kryminalna S這wacji - specjalna jednostka policji powołana do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Mają związek ze sprawą o kryptonimie "Czyściec", która dotyczy podejrzeń o korupcj i nadużycia władzy za rządów partii Smer Roberta Ficy. Podejrzewa się, że policja chroniła osoby związane z władzą, a wobec jej przeciwników prowadziła śledztwa. Wcześniej zatrzymano między innymi byłych szefów tej formacji.

Zobacz wideo Kto wygra wybory we Francji? Arłukowicz: Mam nadzieję, że Macron

Robert Fico z zarzutami założenia grupy przestępczej. Wydał oświadczenie

Do korupcji i innych przestępstw przyznało się już około trzydziestu funkcjonariuszy publicznych, urzędników państwowych i przedsiębiorców. Słowackie media podkreślają, że dotąd nie prowadzono działań wobec tak wysoko postawionych polityków jak Robert Fico i Robert Kaliniak.

Prokuratura nie poinformowała, czy wystąpi z wnioskiem o aresztowanie byłego premiera. Jako lider opozycyjnego Smeru Robert Fico sprawuje obecnie mandat pos豉 i chroni go immunitet. Parlament może jednak wydać zgodę na jego uchylenie.

Politico, powołując się na prawnika Fico i Kaliniaka, podaje, że zarzuty dotyczą czynów popełnionych rzekomo w latach 2012-18. Politycy mieli wykorzystać tajne dokumenty podatkowe w celu prowadzenia kampanii oszczerstw przeciwko rywalom politycznym - byłemu prezydentowi Andrejowi Kisce i Borisowi Kollarowi, obecnemu przewodniczącemu słowackiego parlamentu.

Portal cytuje też oświadczenie byłego premiera. Fico twierdzi, że historia o stworzeniu przez niego grupy przestępczej "została wymyślona". "Lista oskarżeń jest dowodem na to, że chodzi o polityczną zemstę" - czytamy. Portal przypomina sprawę zabójstwa 28-letniego dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonego Martiny Kušnirovej. Po tym zdarzeniu upadł rząd w Słowacji. Po objęciu władzy przez now ekipę policja aresztowała kilkunastu byłych policjantów wysokiej rangi, w tym byłego szefa tajnych służb. 

Wi璚ej o: