Rosja ogłasza sukces. Szojgu zameldował Putinowi zdobycie Mariupola. Ukraina nie potwierdza

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał Władimirowi Putinowi informację o zdobyciu Mariupola - taką informację podała rosyjska agencja Interfax. Prezydent Rosji miał nakazać wstrzymanie ataku na zakłady przemysłowe Azovstal. Informacji o zdobyciu Mariupola nie potwierdza strona ukraińska, ale lokalne media informują o ciągłych walkach żołnierzy ukraińskich z okupantami.

- Mariupol został wyzwolony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i milicję ludową Donieckiej Republiki Ludowej, resztki nacjonalistycznych formacji schroniły się na obszarach przemysłowych zakładów Azovstal - powiedział Siergiej Szojgu w czwartek 21 kwietnia, cytowany przez rosyjską agencję Interfax. Według ministra obrony Federacji Rosyjskiej na terenach zakładów Azovstal przebywa obecnie około dwóch tysięcy ukraińskich żołnierzy.

Zobacz wideo Mariupol po miesiącu wojny

Rosja informuje o zajęciu Mariupola. Putin gratuluje Szojgu sukcesu

- W czasie okrążenia Mariupola liczebność Sił Zbrojnych Ukrainy, a także zagranicznych najemników (tak propagandowo Rosjanie nazywają ochotników legii cudzoziemskiej w Ukrainie - red.) wynosiła ponad 8100 osób. W czasie wyzwolenia miasta ponad 4000 żołnierzy zmarło lub zostało rannych, 1478 żołnierzy się poddało. Pozostała grupa to nie więcej niż 2000 - mówił Szojgu. Minister obrony powielił też kłamstwa, że rzekomo od dwóch dni żaden z cywilów nie skorzystał z korytarzy humanitarnych - które zapewne prowadzą do Rosji. Ukraina od czterech dni informowała, że Rosja uniemożliwia im ewakuowanie cywilów.

Władimir Putin nazwał zdobycie Mariupola sukcesem. - Zakończenie walk mających na celu wyzwolenie Mariupola jest sukcesem, gratuluję panu - powiedział Putin do ministra obrony. Prezydent Rosji kazał też "przekazać gratulacje" jednostkom, które brały udział w walkach w tym mieście. Chce też dostać propozycje do odznaczenia poszczególnych żołnierzy. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Rakieta Sarmat podczas Parady Zwycięstwa.USA. Pentagon reaguje na groźby Putina i testy "Szatana II"

Władimir Putin zakazał rosyjskiej armii szturmowania zakładów Azovstal, które nadal są kontrolowane przez żołnierzy Pułku Azow oraz 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej Ukrainy. Polityk kazał jednak utrzymać blokadę. - Nakazuję odwołanie szturmu na strefę przemysłową - powiedział dokładnie Putin.

Wojna w Ukrainie. Strona ukraińska nie potwierdza doniesień Rosji

Na razie nie ma żadnego oświadczenia armii ukraińskiej w tej sprawie. "Ukraińska Prawda" podaje natomiast, że "większość miasta jest co prawda okupowana przez Rosjan, ale ukraińskie wojsko nadal stawia opór". Ukraińskie media zwracają też uwagę na nerwową postawę Władimira Putina na nagraniu z RIA Novosti. Być może komunikat MON Rosji wynika więc z potrzeby ogłoszenia sukcesu w celach propagandowych. 

Mariupol został okrążony przez Rosjan 2 marca i od tamtego momentu był oblężony. Jeszcze w środę 20 kwietnia resort obrony Rosji proponował obrońcom miasta kapitulację, jednak z tej propozycji (wg. rosyjskich doniesień), miało skorzystać tylko pięciu żołnierzy. Zdobycie Mariupola było istotne dla Rosji, ponieważ umożliwia utworzenie korytarza lądowego między wojskami na wschodzie Ukrainy i tymi stacjonującymi na południu, w okolicach Krymu

W Mariupolu Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych. Atakowali cywilów, bloki mieszkalne, szpitale czy szkoły. Uniemożliwiali ewakuacje niewinnych ludzi i blokowali konwoje z żywnością, wodą i lekami. W Mariupolu dochodziło też do gwałtów. Ostatnio informowaliśmy o tym, że mieszkańcy mają kopać masowe groby dla cywilów, którzy zmarli w rosyjskim ataku, co pomoże Rosji zatuszować popełniane zbrodnie. 

Wojna w Ukrainie. Zniszczenia w BorodzianceRosja kontynuuje ostrzał w Doniecku. "Ataki nic nie dają" [PODSUMOWANIE]

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: