Rzecznik Pentagonu odwołuje słowa o przekazaniu samolotów Ukrainie. Politico: Krok za daleko dla Putina

Rzecznik Pentagonu sprostował swoją wypowiedź na temat przekazanych Ukrainie samolotów. - Myliłem się. Nie otrzymali samolotów z innego kraju. Żałuję swojego błędu - przekazał mediom John Kirby.

- Wczoraj na briefingu powiedziałem, ze Ukraina otrzymała 'całe samoloty'. Nie użyłem słowa 'całe', ale odniesiono takie wrażenie. Pomyliłem się. Nie otrzymali całych samolotów od innego kraju. Poinformowano mnie, że została złożona oferta przez inne państwo w regionie, aby dostarczyć Ukrainie stałopłaty i została zrealizowana - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby.

Zobacz wideo Druga kadencja dla prezesa Glapińskiego to bezpieczna opcja dla rynków?

Samoloty dla Ukrainy. John Kirby: Pomyliłem się

Jak dodał, taka umowa nie została zrealizowana. - A zatem pomyliłem się, mówiąc w czasie przeszłym, że otrzymali całe samoloty. Żałuję tego błędu - podkreślił.

Kirby dodał, że Ukraińcom przekazano części zamienne, dzięki którym "udało im się znacznie powiększyć swoją flotę". 

We wtorek rzecznik Departamentu Obrony USA powiedział w kontekście samolotów, że Ukraina dostała "dodatkowe platformy i części". Zinterpretowano to jako informację o przekazaniu Ukraińców całych myśliwców. Informacja ta została niedługo później zdementowana przez władze Ukrainy. "Ukraina nie otrzymała nowych samolotów od partnerów!" - podało Dowództwo Sił Powietrznych.

Rzecznik Pentagonu John KirbyPentagon: Ukraina otrzymała od innych krajów samoloty

Politico podaje, że według europejskich i amerykańskich urzędników dostarczenie myśliwców Ukrainie jest dla Władimira Putina czerwoną linią. "[Rozmówcy Politico] zdają się mieć informacje - być może nawet twardy wywiad - że ukraińskie MiGi to krok za daleko dla Putina. Ostatnia rzecz, jaką chciałby widzieć, to więcej myśliwców startujących z lotnisk" - czytamy.  

Wojna w Ukrainie - agresja Putina na ten kraj. na zdjęciu: ukraiński żołnierz, obrońca Mariupola, 13 kwietnia 2022r.Ukraińcy odkryli tajny rosyjski arsenał i resztki po broni chemicznej

Więcej o: