Pierwsze rozmowy na linii USA-Chiny od początku prezydentury Bidena. Tematem sytuacja w Ukrainie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i chiński minister obrony narodowej generał Wei Fenghe odbyli w środę rozmowę telefoniczną. Jak informuje BBC, była to pierwsza rozmowa pomiędzy politykami od czasu objęcia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena. Głównym tematem była sytuacja w Ukrainie.

Według informacji BBC rozmowa pomiędzy Lloydem Austinem a Wei Fenghe trwała około 45 minut. Sekretarz obrony USA miał powtórzyć chińskiemu generałowi, jak ważne jest, by Chiny nie dostarczały Rosji broni, która mogłaby pomóc w jej inwazji.

Środowe rozmowy przerwały impas komunikacyjny, który Stany uważały za coraz groźniejszy. Amerykanie obawiali się, że Pekin może przekazać pomoc wojskową Rosji i wesprzeć tym samym prowadzoną przez Moskwę wojnę przeciwko Ukrainie - wyjaśnia Reuters.

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że przywódcy rozmawiali o "kwestiach bezpieczeństwa regionalnego w Ukrainie".

Minister Obrony Narodowej w USA. Zapowiedział kolejne dostawy broni

Szef polskiego resortu obrony spotkał się w środę w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

Po spotkaniu z szefem amerykańskiego resortu obrony minister Mariusz Błaszczak powiedział, że usłyszał od Lloyda Austina deklarację wsparcia dla procesu wyposażania wojska polskiego w nowoczesny sprzęt.

- Rozmawialiśmy także o możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego sprzętu wojskowego - powiedział minister wskazując na zamówienia systemów Patriot, rakiet Heimars, samolotów F-35, wyrzutni Javelin i czołgów Abrams.

Zobacz wideo Łatwiejszy dostęp do broni? Bielan: Partia Republikańska popierała projekty PiS. Liczymy na wzajemność

Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi Abrams dotrą do Polski już w tym roku.

- Będą to czołgi używane przez armię Stanów Zjednoczonych. Będą służyły temu, by polscy czołgiści mogli zostać przeszkoleni w ich wykorzystaniu - wyjaśnił szef resortu obrony.

Minister dodał, że przedmiotem rozmowy była także kwestia dalszego wsparcia Ukrainy. Nie odpowiedział jednak na pytanie o to, czy Polska uczestniczyła w przekazaniu Ukrainie samolotów wojskowych, o czym wczoraj poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby.

Więcej o: