Projektanci z Kijowa przygotowali wizualizację pomnika hańby. Rosyjski żołnierz z sedesem pod pachą

Ukraińscy projektanci z Kijowa przygotowali wizualizację pomnika hańby, który ma upamiętnić inwazję Rosji na Ukrainę. Projekt przedstawia rosyjskiego żołnierza z sedesem pod pachą. Na jego cokole znajduje się napis: "Raszystowskiemu żołnierzowi-szabrownikowi".

Jak podaje "Rzeczpospolita", w skład kijowskiej agencji TS/D, która stworzyła wizualizację pomnika hańby, wchodzi kilkunastu grafików, którzy mają na swoim koncie wiele różnorodnych projektów. Niektóre z nich były nagradzane w prestiżowych międzynarodowych konkursach -  Cannes Lions, Golden Drum czy European Design Awards.

Zobacz wideo Po jak duże środki na pomoc uchodźcom zgłosi się Polska? Bielan: Nie mogę publicznie podawać kwoty

Wojna w Ukrainie. Kijowscy projektanci przygotowali wizualizację pomnika rosyjskiego żołnierza

Projektanci z agencji kreatywnej TS/D przygotowali wizualizację pomnika hańby. Przedstawia on rosyjskiego żołnierza z sedesem pod pachą. Nawiązują tym do szabrownictwa, którego dopuszczają się rosyjscy żołnierze w Ukrainie. Dla żołnierzy pochodzących z biednych regionów Rosji wojna w Ukrainie to nie tylko "okazja" do tego, by zarobić pieniądze, ale też, by ukraść cenne przedmioty z domów Ukraińców.

W wersji rosyjskiej na cokole pomnika widnieje napis: "Raszystowskiemu żołnierzowi-szabrownikowi". "W hołdzie hańby rosyjskich żołnierzy-szabrowników" - brzmi z kolei wersja angielska umieszczona na cokole.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

"To jest wojna przeszłości z przyszłością. Rosyjska propagandowa chimera stworzyła pokolenia morderców, gwałcicieli i szabrowników - panoszą się po Ukrainie jak zombie. Ich dziadkowie walczyli w 1945 i teraz, w 2022 roku, zbrodniczy wnukowie walczą i okradają cywilów" - napisali projektanci TS/D na instagramie.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy pomnik rosyjskiego żołnierza z sedesem pod pachą pojawi się w Ukrainie. Oficjalny profil Ukrainy udostępnił jednak tę wizualizację na swoim profilu Twitterze. "Rosyjscy żołnierze wyzwolili tysiące ukraińskich domów z pancernych sedesów, uzbrojonych zestawów TV, walczących laptopów, taktycznych słuchawek, ubrań i kosmetyków do makijażu" - czytamy.

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze kradną cenne przedmioty

Pod koniec marca Ukraińska Służba Bezpieczeństwa udostępniła na Twitterze nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej między rosyjskim żołnierzem i jego żoną. Wojskowy przyznał się jej do kradzieży, których dokonują na Ukraińcach. Żona mężczyzny zostawiła mu "listę" rzeczy, które mógłby jeszcze zabrać.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Mężczyzna przyznał, że ukradł kosmetyki oraz damskie ubrania: adidasy i nowe T-shirty. Dodał też, że "wziąłby też laptop, ale mógł się trochę przypalić". - Wynoszą tu wszystko całymi torbami - relacjonował zachowanie Rosjan.

Vanda Obedkova91-latka, która przeżyła Holokaust, zmarła w piwnicy w Mariupolu

"Rosyjscy okupanci są tak bezczelni, że plądrowanie ukraińskich domów stało się dla nich jak wycieczka do supermarketu. W rozmowie telefonicznej z okupantem żona prosi o laptopa, trampki i garnitur w odpowiednim rozmiarze" - skomentowała nagranie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: