Wojna w Ukrainie. Rosja rozpoczęła testy "Szatana II". Putin: Takiej broni nie ma nikt inny na świecie

Rosja rozpoczęła w środę testy rakiety balistycznej Sarmat - poinformowała agencja Reutera. - Nie ma odpowiednika na świecie i długo nie będzie miała - mówił o tej broni Władimir Putin.

Według informacji agencji Reutera rakieta została wystrzelona z Plesiecka na północnym zachodzie Rosji i trafiła w cele na Kamczatce. Zdaniem Władimira Putina Sarmat może okazać się bronią strategiczną, której "nie ma nigdzie indziej i która da do myślenia tym, którzy próbują zagrozić Rosji"

- Ma najwyższe parametry taktyczno-techniczne i jest w stanie przezwyciężyć wszystkie nowoczesne środki obrony przeciwrakietowej - mówił prezydent Rosji.

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

- Ta naprawdę wyjątkowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych, zapewni Rosji bezpieczeństwo przed zagrożeniami zewnętrznymi i da do myślenia tym, którzy w ogniu szaleńczej agresywnej retoryki próbują zagrozić naszemu krajowi - podkreślił Putin.

Zobacz wideo Czy negocjacje między Zełenskim a Putinem mają sens? Ekspert wyjaśnia

Czym jest rakieta Sarmat?

Rakieta RS-28 Sarmat nazywana jest potocznie "Szatanem II". Jest to rosyjski superciężki pocisk balistyczny napędzanym paliwem płynnym. Jest opracowany przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew od 2009 roku. Rakieta Sarmat jest jedną z sześciu nowych rosyjskich broni strategicznych ujawnionych przez prezydenta Rosji Władimira Putina w marcu 2018 roku.

Nagranie z testów wystrzelenia rakiety opublikował na Twitterze Ilya Ponomarev, były deputowany do Dumy Państwowej.

Więcej o: