Ukraina. 17-latek podejrzany o szpiegostwo. Prokuratura: Dobrowolnie przeszedł na stronę Rosji

17-letni mieszkaniec obwodu kijowskiego miał szpiegować na rzecz Rosji. Śledczy ustalili, że chłopak przekazywał wrogim wojskom informacje o mieszkańcach swojej wsi i wskazywał miejsca, w których chowali kosztowności. Grozi mu do 10 lat więzienia.

17-letni mieszkaniec jednej z wiosek w okolicach Buczy w obwodzie kijowskim jest podejrzany o współpracę z siłami rosyjskimi. Miał im przekazywać informacje o mieszkańcach wsi, pobliskich sklepach czy budynkach, w których mogą znajdować się cenne przedmioty. W zamian za to miał otrzymywać materialne wynagrodzenie i przywileje od przedstawicieli okupacyjnego wojska - poinformowała w środę kijowska prokuratura miejska.

Dzień Zwycięstwa. Parada w PetersburguUkraina. Rosjanie chcą zorganizować koncerty na okupowanych terenach

Wojna w Ukrainie. 17-letni Ukrainiec podejrzany o zdradę stanu. Grozi mu więzienie

Śledczy ustalili ponadto, że w trakcie czasowej okupacji wsi nastolatek z grupą rosyjskich żołnierzy włamał się do jednego z domów i dokonał tam kradzieży. W komunikacie dodali, że chłopak na stronę wroga miał przejść z własnej woli.

Na wniosek szefa Podolskiej Prokuratury Rejonowej 17-latkowi zarzucono zdradę stanu i kradzież. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Wojna w Ukrainie. Mieszkaniec Kijowa nawoływał do współpracy z rosyjskimi żołnierzami

Kijowska prokuratura prowadzi też postępowanie karne przeciwko mieszkańcowi Kijowa, który jest podejrzany o zajmowanie stanowisk w powołanych nielegalnie organach administracyjnych na okupowanych terenach Ukrainy, a także o publiczne nawoływanie do przejścia na stronę Rosji.

Zobacz wideo Cmentarzysko samochodów w Buczy. Rosjanie spalili auta cywilów uciekających z miasta

"Śledztwo wykazało, że podejrzany 2 kwietnia br. przyjął ofertę rosyjskiej armii i został mianowany szefem tymczasowej administracji cywilnej w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. Następnie mężczyzna wielokrotnie publicznie wzywał mieszkańców miasta do współpracy z siłami zbrojnymi państwa-agresora" - poinformowała stołeczna prokuratura.

Co więcej, "na portalach społecznościowych podejrzany zaprzeczał potrzebie udzielenia pomocy humanitarnej miejscowej ludności ze strony władz ukraińskich". Tam również wzywał do kolaboracji z siłami rosyjskimi. Nie podano, jaka kara jest dla niego przewidywana.

Vanda Obedkova91-latka, która przeżyła Holokaust, zmarła w piwnicy w Mariupolu

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: