Bloomberg: Coraz więcej urzędników Kremla krytykuje Putina. Niektórzy podzielają obawy wywiadu USA

Po prawie ośmiu tygodniach, odkąd Władimir Putin wysłał swoje wojska do Ukrainy, coraz więcej wysokich rangą urzędników Kremla po cichu kwestionuje jego decyzję o rozpoczęciu wojny - podaje Bloomberg. Obawiają się oni, że inwazja na sąsiedni kraj była "katastrofalnym błędem".
Zobacz wideo W jakim stanie jest armia rosyjska? Ekspert wyjaśnia

Jak informuje Bloomberg, liczba osób sprzeciwiających się Putinowi jest niewielka, ale stale rośnie. Są to Rosjanie zajmujący stanowiska wysokiego szczebla w rządzie i przedsiębiorstwach państwowych. Uważają oni, że decyzja o rozpoczęciu inwazji była "katastrofalnym błędem", który cofnie kraj o lata. Wszyscy rozmówcy Bloomberga zgodzili się rozmawiać pod warunkiem zachowania anonimowości, obawiając się zemsty za publiczną krytykę działań Kremla.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej AndriejewAmbasador Rosji odgraża się Polsce. "Kończy nam się gotówka"

Decyzja o rozpoczęciu wojny była "katastrofalnym błędem"

Urzędnicy ci twierdzą, że na razie nie ma szans na to, aby Władimir Putin zmienił swoje stanowisko ws. Ukrainy. Rosyjski polityk, coraz bardziej zależny od zawężającego się kręgu doradców, odrzuca bowiem zdanie innych urzędników, którzy próbują ostrzec go przed kosztami gospodarczymi i politycznymi. Uważają oni, że kontynuowanie inwazji skazuje Rosję na lata izolacji i wzmożonego napięcia, które sparaliżują jej gospodarkę, zagrozi jej bezpieczeństwu i zniszczy globalne wpływy. Putin zlekceważył jednak ostrzeżenia, mówiąc, że choć Rosja poniesie ogromne koszty, Zachód nie pozostawił mu innej alternatywy, jak tylko prowadzić wojnę

Jak podaje Bloomberg, niektórzy z urzędników zaznaczają, że w coraz większym stopniu podzielają obawy amerykańskiego wywiadu, że Putin może w ograniczonym stopniu użyć broni jądrowej, jeśli poniesie porażkę w kampanii, którą uważa za swoją historyczną misję.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

MIG-29 podczas pokazów lotniczych w Mińsku Mazowieckim, 10 maja 2014 r.Polska wysłała MiG-i Ukrainie? "Tego typu sprawy potrzebują ciszy"

Putin jest przekonany, że naród go popiera

Bloomberg podkreśla jednocześnie, że mimo rosnącej liczby ofiar wśród rosyjskich żołnierzy (Ukraiński Sztab Generalny mówi o ok. 20 900 zabitych), coraz większej izolacji Rosji oraz zaostrzającym się konfliktem z Zachodem, poparcie dla wojny Putina wśród elit i społeczeństwa pozostaje silne. Dlatego też rosyjski polityk jest przekonany, że za nim stoi opinia publiczna, a Rosjanie są gotowi znosić lata poświęceń dla jego wizji narodowej wielkości.

Putin jest zdeterminowany, aby kontynuować walkę, nawet jeśli Kreml musiał zmniejszyć swoje ambicje z szybkiego, zmasowanego przejęcia dużej części kraju do wyczerpującej bitwy o region Donbasu na wschodzie Ukrainy.

Więcej o: